Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret için 3. Toplantı Bugün: Taraflar Bir Araya Geliyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, sonuç çıkmayan son iki toplantının ardından bugün yeniden bir araya geliyor…
Asgari Ücret için 3. Toplantı Bugün: Taraflar Bir Araya Geliyor
HABER GİRİŞ

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret ara zammına ilişkin bekleyiş sürerken, komisyon toplantıları devam ediyor. Geçen hafta ve dün olmak üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu iki kez toplandı ve taraflar görüşlerini dile getirdi.

Komisyonu bugün saat 11.00’de yeniden toplanacak. Toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Basına kapalı gerçekleşecek toplantıda, işçi tarafının, ara zam rakamına dair talebini ve işverenin kendi teklifini sunması bekleniyor.

Dün gerçekleştirilen toplantının ardından işçi tarafını temsil eden Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ak Parti Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Atalay bu toplantının ardından, Perşembe’yi bulmadan neticeye ulaşacaklarını umduğunu söyledi.

Yaklaşık 7 milyondan fazla çalışanı etkileyen asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı merak ediliyor. Asgari ücret halihazırda net olarak 8 bin 506 TL olarak ödeniyor. Aylık brüt ücret ise 10 bin 8 lira olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş olurken, bunun 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

GCM Yatırım Banner

Daha önce eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin 500 dolar civarında olabileceğinin sinyalini vermişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın