Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstihdam Seferberliği Kapsamında Başlatılan Asgari Ücret Desteğinin Ayrıntıları Belli Oldu

SGK tarafından yayımlanan genelgede, 2019 yılı boyunca uygulanacak olan asgari ücret desteğinden hangi işyerlerinin yararlanacağı ve diğer tüm detaylar paylaşıldı.
İstihdam Seferberliği Kapsamında Başlatılan Asgari Ücret Desteğinin Ayrıntıları Belli Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

İstihdam Seferberliği (4447 sayılı Kanunun geçici 19. maddesinin dördüncü fıkrası) kapsamında hayata geçirilen ücret desteğinin uygulama detaylarını düzenleyen genelge, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlandı.

Geçtiğimiz yıl 9 ay boyunca verilen asgari ücretli için işveren desteği, bu yıl 12 ay boyunca uygulanacak. SGK tarafından yayımlanan genelgede, prim desteğinin tüm şartları bildirildi. İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak olan asgari ücret desteğinden kimlerin yararlanacağına dair detaylar aşağıda;

İşçi başına verilecek asgari ücret desteği, 500’den az işçi çalıştıran işyerlerinde aylık 150 TL olacak.

Asgari Ucret DestegiPrim desteği 500 ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinde ise 100 TL olarak verilecek. Daha önceki yıllarda asgari ücret desteğinden yararlanabilmek için işçi sayısının bir önceki yılın aynı ayında çalıştırılan işçi sayısından az olmaması gerekiyordu. Fakat son yapılan kanun değişikliği kapsamında bu konuda mükelleflere kolaylık sağlandı.

Destekten yararlanılabilmesi için bu yıl bildirilecek işçi sayısının, geçen yılın en düşük işçi bildirilen aydaki rakamdan düşük olmaması gerekecek. Geçtiğimiz yıllarda 9 ay boyunca verilen destekler, bu yıl 12 ay boyunca uygulanacak.

Ücret ve prim desteğinin birlikte uygulandığı durumda, işveren çalıştırdığı işçi için ücret, prim ve vergi ödememiş olacak.

Prim Destegi Kimler YararlanacakÜcret desteğinin alınabilmesi için; 1 Şubat – 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınması, son üç ay içinde 4/a, 4/c 10 günden fazla sigortalılığının bulunmaması veya 4/b, ek 6, ek 9 sigortalı olmaması gerekiyor. Ve elbette İŞKUR’a kayıtlı olma şartı da isteniyor. Diğer şartlar arasında; işçinin prim borcunun bulunmaması, aylık prim hizmet bildirgelerinin zamanında veriliyor olması, istihdam edilen kişilerin işveren tarafından haklı nedenle fesih dışında 9 aylık süreyle işten çıkarılmaması gibi durumlar da yer alıyor.

2018 yılında SGK’ya en az sigortalı bildirilen aydaki işçi sayısı hesaplanırken; aday çıraklar, Türk işverenler tarafından sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelere götürülerek çalıştırılan Türk işçileri, meslek liselerinde okumaktayken veya yüksek öğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler ve üniversitelerde kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden bakmakla yükümlü olunanlar dikkate alınmayacak.

İşçinin SGK’ya bildirildiği gün sayısı düşük olursa ücret desteği de azalacak.

Ucret Destegi Azalma DurumlariSGK’ya 30 gün üzerinden bildirilmesi halinde destek tutarı 2.020 TL yani asgari ücret net tutarı üzerinden verilecek. Destekten tam anlamıyla yararlanmak için sigortalıların 9 ay boyunca (1, 4, 5, 15, 17, 19, 20, 22, 25, 34) kodlarıyla işten çıkarılmamaları gerekiyor. Eğer bu kodlarla belirtilen işlerden çıkarılma olursa, verilen desteğin geri alınma durumu gündeme gelecek. Asıl işveren – alt işveren ilişkisinin bulunduğu işyerlerinde asıl işveren ve alt işveren ayrı ayrı kendi çalıştırdıkları sigortalılar için ücret desteğinden faydalanabilecekler.

SGK’nın yayımladığı genelge kapsamında 2019 yılında tescil ettirilen işyerleri için ücret desteği uygulanmayacak.

Kimlere UygulanmayacakÜcret desteği tutarları, işverenin bir sonraki aya ilişkin prim borcundan düşülecek. İlgili aydaki prim borcunun, ücret desteğinden az olduğunda ise bu tutar bir sonraki aya devredecek ve tutar bitene kadar mahsup işlemi yapılacak. 2018 yılında 9.7 milyon işçi için 9 ay boyunca toplamda 8,5 milyar lira düzeyinde destek sağlandığı bildirildi. Bu yıl ise asgari ücret desteğinden 9.3 milyon işçinin yararlanması ve toplamda 13,5 milyar lira ödenmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu