Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asgari Ücret Desteği ile İlgili Düzenleme Resmi Gazete’de Yayımlandı

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında yapılan düzenlemeler, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Asgari Ücret Desteği ile İlgili Düzenleme Resmi Gazete’de Yayımlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Resmi Gazete’nin 30 Ocak 2019 tarihli sayısında yayımlanan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında birçok alanda düzenlemeye gidildi. Asgari ücret desteği 2019 yılı boyunca devam edecek.

Söz konusu kanuna göre; internet ve benzeri ortamlarla, oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çorap, dokuma mamulleri, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, tarhana, mantı gibi ürünleri iş yeri açmaksızın satanlar, yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarının yıllık asgari ücretin brüt tutarını aşmaması koşuluyla vergiden istisna tutulacak.

İşçi sayısı 500’ün altında olan işyerlerinde işçi başına 150 lira asgari ücret desteği sağlanacak.

30 Ocak 2019 Resmi GazeteResmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun kapsamında, asgari ücret desteği 12 ay boyunca devam edecek. 500’den az işçi çalıştırılan yerlerde işçi başına 100 lira destek verilecek. SGK’da prim borcu olanlar ise bu destekten yararlanamayacak.

Kıdem tazminatı konusunda da yapılan düzenlemeye göre; karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında yasal haklarına ek olarak ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlardan yapılan gelir vergisi kesintisi iade edilecek.

Karşılıklı sözleşme kapsamında olsa bile ek tazminat niteliğinde olmayan ödemelerden kesilen gelir vergisi iade edilmeyecek.

Kidem Tazminati Duzenlemeİade kapsamına girmeyen ödemeler arasında; ihbar tazminatı, normal ücret, yıllık izin ücreti, geçmiş veya mevcut dönemdeki çalışmalar karşılığı yapılan hizmet primi ve ikramiye ödemeleri ile ücret kapsamında olan benzeri ödemeler yer alıyor. Ölüm, engelli olma ve hastalık sebebiyle verilen tazminat ve yardımlar gelir vergisine tabi tutulmayacak. İşsizlik Sigortası Kanunu ve İş Kanunu kapsamında bulunmaksızın, işsizlik veya işe başlatmama tazminatı ile benzeri adlar altında yapılan çeşitli ödemeler kapsam dışında tutulacak.

250 TL’ye kadar olan eksik ödemeler, vergi indirimine yönelik ihlal kapsamında değerlendirilmeyecek.

Vergi Indirimi KapsamiVergiye uyumlu mükelleflerde, her bir beyanname itibarıyla 250 Türk lirasına kadar yapılan eksik ödemeler, vergi indirimine yönelik ihlal kapsamında tutulmayacak. Kanun gereğince tecil edilerek belirlenen şartların gerçekleşmesi ve öngörülen tecil süresinin bitiminden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halinde, tahakkuk edilen vergilerin kanuni süresi içerisinde ödenmesi durumunda ihlal kabul edilmeyecek.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Teşvik ve Muafiyetleri Kanunu’nda da düzenlemeye gidildi.

Kobi DestekBuna göre; araştırma, geliştirme, tasarım, yenilik, girişimcilik, iş geliştirme, üretim ve yatırım faaliyetlerine ilişkin her türlü süreçte görev yapmak ve mesleki bilgi ve deneyiminden faydalanmak üzere geçici süreyle kamu görevlileri ile kamu görevlisi olmayan uzman kişiler görevlendirilebilecek.

Kanun kapsamında görevlendirilen kişilere 38. Madde gereğince aylık tutarın beş katını aşmamak şartıyla diğer kanunlardaki düzenleme ve kısıtlamalara tabi olmaksızın ödeme yapılabilecek. Yapılan ödemeler ise işin özelliği, görev yeri, süresi ve çalışma şartlarına bağlı olarak Başkanlık tarafından belirlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu