Yatırım yapmaya başla!

Asgari Ücret Alan Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücret Alan Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bankalar; kredi başvurularını değerlendirirken, istenilen kredi miktarıyla elde edilen gelir arasındaki oranın karşılanabilir düzeyde olmasını isterler. Bu sayede hem banka geri ödemeyi güvence altına alır hem de kredi talebinde bulunan kişi ödeme yapmada zorluk çekmemiş olur. Gelir düzeyiniz arttıkça kredi çekebileceğiniz miktar da artmaktadır. Ancak ülkemizde yaklaşık 13 milyon asgari ücretli çalışmaktadır. 2016 yılı itibariyle net asgari ücret 1300 TL olmuştur. Gelirin düşük olması sebebiyle, asgari ücretlinin kredi çekmeden birikim ve yatırım yapması oldukça imkansızdır, diyebiliriz. Bu durumda, gelir düzeyiyle yakından alakalı olan kredi; en çok merak edilen soruyu akıllara getirmektedir: Asgari ücretle çalışan biri ne kadar kredi çekebilir?

Eğer asgari ücretli bir işte çalışıyorsanız ve kredi çekmek istiyorsanız, sadece kendi maaşınızla çekebileceğiniz kredi tutarı banka tarafından sınırlandırılmıştır. Bankalar verdikleri paranın geri ödenmesini garanti almak istedikleri için yüksek tutarlı kredi alma şansınız yok denecek kadar azdır. Ancak bazı bankalar işverenden ilave gelir yazısını da kabul edip, kredilendirirken bu evrakı da değerlendirmeye almaktadır. Ayrıca, size ait olan ev ya da iş yerinin kirası da gelir sayılmakta ve kredi tutarınızı etkilemektedir.

Bu durumda asgari ücretle çalışan kişilerin kredi tutarı nasıl hesaplanır, gelin birlikte inceleyelim:

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?İçinde bulunduğumuz yıl itibariyle asgari ücretin 1300 TL olmasıyla, çekilebilecek kredi miktarı da doğal olarak artış göstermiştir. Bu artış sadece kredileri değil, kredi kartı limitlerinde de artış imkanını beraberinde getirmiştir. Asgari ücretli aylık gelirinin yüzde 60’lık kısmına kadar kredi kullanabilmektedir. Bu durum kişilerin asgari yaşam standartlarını kaybetmeden kredi kullanmalarını sağlamaktadır. Ayrıca bankalar da kredi kullanımını sınırlandırarak, geri ödemenin yapılmasına imkan sunmaktadır.

Maaşa ve gelire bakarak belirledikleri kredi tutarları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ancak bir genelleme yaparsak, birçok banka maaşın yüzde 40’ı ila 60’ı oranında kredi verme eğilimindedir. Ortalamasına bakacak olursak da kredi vermede uygulanan formül ‘aylık net gelir/2’ olarak hesaplanır. Bu durumda, asgari ücretle çalışan bir kişinin 1300/2= 650 TL aylık kredi taksiti ödemesine izin verilir. İhtiyaç kredilerinde en uzun vade 36 ay olduğu için kredi kullanılabilecek tutar 17.500 TL civarındadır. Tabii bu durum başka bir kredi ödemeniz yoksa geçerli olacaktır. Örneğin aylık 300 TL kredi borcu öderken yeniden kredi çekmek isterseniz, ödemenize izin verilen taksit tutarı 650-300=350 TL olacaktır. Bu da toplamda 10.000 TL kredi tutarına denk gelmektedir.

Kredi Miktarı Nasıl Arttırılır?

Kredi Miktarı Nasıl Arttırılır?Büyük yatırımlar yapmak istiyor ve bunun için de yüksek miktarlarda kredi çekmek istiyorsanız, asgari ücret olan maaşınız yeterli olmayacaktır. Bu durumda, çekebileceğiniz kredi tutarını arttırmak için bir sürü yol bulunmaktadır. Ek geliriniz varsa, bu tutarı kredi miktarınızı arttırmak için kullanabilirsiniz. Ancak bu ek gelirin kredi işlemlerinde geçerli olabilmesi için kira geliri gibi kayıtlı ve düzenli olması gerekmektedir.

Konut kredisi çekmek istiyorsanız, bankanıza yeni aldığınız evi ya da daha önceden sahip olduğunuz ev veya iş yerini teminat olarak gösterebilirsiniz. Ancak borcunuzu ödeyemediğiniz anda bankanızın ipotek altındaki gayrimenkulü acımadan satabileceğini unutmamalısınız. İpotekli ihtiyaç kredisi için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Kredi miktarını yükseltmek için bir diğer yol ise kredi notu yüksek olan bir kefil bularak kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bazı bankalar, kredi notu orta düzeyde olan iki kefil de isteyebilir. Bu durumda bankanız kefilin ve sizin kredi puanınız ile gelirinizi hesaplayıp size kredi kullandırabilir.

Başvuru Sırasında Kredi Notu Ne Kadar Önemli?

Başvuru Sırasında Kredi Notu Ne Kadar Önemli?Kredi puanı, bankalar için başvuruda ilk değerlendirilecek bilgidir. Bankalarda daha önce işlem yapmış, bir şekilde banka kaynaklarını kullanmış kişilerin kredi notu belirli seviyelere ulaşmıştır. Kredi notu borç ödeme disiplininizi gösterdiği için başvurunuzun olumlu ya da olumsuz cevabı asıl olarak buna bağlıdır. Kredi tutarı maaşınıza bakarak hesaplanır; ancak kredi kullanmanız için verilen onay kredi notunuza bağlıdır. Kredi notuyla ilgili ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.

Asgari ücretle çalışırken yatırım ya da birikim yapmanın zorluğu ortada. Bu nedenle devlet de bankaları teşvik ederek, düzenli geliri olanlara kredi kullandırma yolunu açmıştır. Ancak bu durumda düzenli gelirin yanı sıra krediyi ödeyebilecek yeterli güce sahip olmanız da oldukça önemlidir. Kredi tutarı düşük diye üzülürken, istediğiniz miktarın yükseldikçe aylık taksitlerinizin de aynı oranda artacağını ve kredi riskinin büyüyeceğini unutmamalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum