Yatırım yapmaya başla!

Aselsan Kullandığı Ürünlerin Yerlileştirilmesi için Çağrıda Bulundu

Aselsan, kullandığı ürün ve malzemelerin yerlileştirilmesi için çalıştığı firmalara çağrıda bulundu. Bu sayede yurt içi alım oranının artırılması ve ülke ekonomisine katkı sağlaması hedefleniyor.
Aselsan Kullandığı Ürünlerin Yerlileştirilmesi için Çağrıda Bulundu

Türk savunma sanayisinin lider ismi Aselsan firmalara önemli bir konu hakkında çağrıda bulundu. İhtiyaç duyduğu ve yurt dışından temin edilen ürün ve malzemelerin yerlileştirilmesi için tedarikçileriyle kurduğu ilişkiyi farklı bir boyuta taşıyan sektör devi Aselsan, ilk olarak yerlileştirilmek istenen malzemeleri bir broşür haline getirdiğini ve bu amaçla çalışma davetinde bulunduğunu açıkladı. Firmaların yapacağı binlerce başvurunun tek tek inceleneceği ve daha sonrasında çalışmalara başlanacağı bildirildi.

Söz konusu başvurular Aselsan Milli ve Yerli Ürün Geliştirme Kurulu tarafından değerlendirilecek.

Yerlileştirme çalışmalarında pay sahibi olmak isteyen firmaların, hazırlanan broşürleri inceleyip yetkinliklerine uygun ürüne karar vermelerinin ardından, neden o ürünü seçtiklerini ve yerlileştirilmesinde görev almak istediklerini anlatan en fazla iki sayfalık bir niyet mektubu ile başvuru yapabilecekleri bildirildi. Bu başvuruların Aselsan Milli ve Yerli Ürün Geliştirme Kurulu tarafından tek tek değerlendirmeye alınacağı ve uygun bulunan ürünler için teknik çalışmaların başlatılacağı açıklandı.

Konu hakkında bilgi veren Aselsan Merkezi Tedarik Direktörü Ali Rıza Kılıç, şirketin teknolojik gereksinimlerini karşılamak için çok sayıda malzemeyi ve ara ürünü yurt dışından aldıklarını, Türkiye’de yerli ve milli üretime yönelik çabalara katkıda bulunmak amacıyla tedarik edilen binlerce kalemi incelediklerini söyledi.

Son 3 yılda yurt dışında temin edilen yaklaşık 15 bin kalem malzemenin tek tek incelendiği bildirildi.

Bu projenin potansiyel tedarikçiler açısından da bir hacim oluşturduğunu ifade eden Kılıç, kendileri için kritik olan malzemelerin belirlendiğini, bunlar için bir broşür hazırlandığını ve tedarikçiye fikir verebilecek maksimum bilgiyi sunduklarını anlattı.

Söz konusu çalışmanın temel amacının bu tür teknolojik ürünlere ilgi duyan tedarikçilerin tespit edilmesi, onlarla bağlantıya geçilmesi ve teknik görüşmeler sonrasında bu ürünleri yerlileştirerek ülkemize kazandırmak olduğunu sözlerine ekledi. Kendilerinin attığı bu adım sayesinde aynı zamanda bu ürüne ihtiyaç duyabilecek diğer ana sanayi firmalarına da hizmet edebileceklerini söyleyen Kılıç, bu doğrultuda yurt dışı pazarının da yolu açılacağını vurguladı.

Aselsan ürün ve çözümlerinde kullanılan 220 malzemenin yer aldığı 62 broşür tedarikçilere sunuldu.

Bundan önceki süreçte de çok sayıda yerlileştirme çalışmaları yaptıklarına değinen Kılıç, yeni yaklaşım sayesinde tüm bunları daha kurumsal bir hale getirebileceklerini anlattı. Yerlileştirmenin yanında bir taraftan da listelerine yeni malzemeler ekleyerek güncellemeye devam edeceklerini, bu sayede yurt içinde alım oranının yükseleceğini, hem Aselsan hem de ülke açısından önemli bir katma değer olacağını söyledi.

“2008’de yurt içi alım oranımız yüzde 35-40 iken şu anda yüzde 65’lere çıkmış durumda. 2017’de yaklaşık 1,4 milyar dolarlık sipariş verildi. Bunun 900 milyon doları yurt içinden.“ diyen Kılıç, yurt dışı alım oranını artırmanın tek yolunun yerlileştirme çabaları ve anahtar teslim iş dağıtımı olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum