Yatırım yapmaya başla!

İklim Lideri Ödülü Alan Aselsan’ın Hisseleri Yıl İçi Zirveye Yakın Seyrediyor

Pandeminin pik yaptığı Mart ayında 20 liraya kadar inen Aselsan hisse başı fiyatı, normalleşmenin başlamasıyla birlikte yükselişe geçti.
İklim Lideri Ödülü Alan Aselsan’ın Hisseleri Yıl İçi Zirveye Yakın Seyrediyor

Türk savunma sanayinin lider ismi Aselsan, 5 bin 335 çalışanı ile sektör öncüsü olarak yoluna devam ediyor. Teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek ülkesine en kaliteli hizmeti sunan 45 yıllık firma; uzay teknolojileri, askeri haberleşme, kamu güvenliği haberleşme, kripto ve bilgi sistemleri gibi alanlarda faaliyet gösteriyor.

Ancak bunu yaparken çevre duyarlılığını da göz ardı etmeyen şirket, bir kez daha İklim Lideri ödülüne layık görüldü. Şirket tarafından yapılan açıklamada, çevreyi gelecek nesillere aktarılacak bir emanet olarak gördükleri söylendi.

Aselsan, dünyanın en güvenilir derecelendirme metodolojisine sahip Karbon Saydamlık Projesi’nde (CDP) ödül sahibi oldu.

CDP (Carbon Disclosure Project), 2000 yılında İngiltere’de kurulan uluslararası bir organizasyon. Amaç büyük şirketlerin karbon salınımları hakkında bilgi toplayarak, atmosfere verilen zararın en aza indirilmesi için çalışmak. Bilindiği gibi karbon salınımı veya emisyonu dediğimiz durum başta fabrika bacalarından çıkan zehirli gazlar olmak üzere birçok şekilde oluşuyor.

Karbon salınımının en büyük sebepleri arasında; sanayileşme, nüfus artışı, şehirleşme, yeşil alanların azalması ve küresel enerji ihtiyacındaki artış gösteriliyor. Tüm bunlar ise dünyanın karşısında en büyük tehlike olan küresel ısınma ve iklim değişikliğine yol açıyor.

Ülkelerin Karbon Salınım Oranları
Kaynak: Union of Concerned Scientists

İşte CDP, 20 yıldır büyük firmaların atmosfere yaydığı karbonu ölçerek bir derecelendirme yapıyor. Aselsan değerlendirmenin yapıldığı şirketler listesine 2018 yılında girmişti. 2019 yılında Türkiye raporlamasında 54 firma arasından A- puan seviyesiyle İklim Lider ödülü alan şirket, bu yıl aynı ödüle bir kez daha layık görüldü.

Ödül hakkında yapılan açıklamada şu ifadeye yer verildi:

“İklim değişikliği konusunda çözüm olabilecek yenilenebilir enerji sistemleri, ulaşım sistemleri, akıllı şebeke sistemleri ve benzeri Ar-Ge ve üretim faaliyetlerini sürdürülebilir büyümenin bilincinde olarak yürütmek için çaba sarf etmeye devam ediyor.”

Bu arada CDP Türkiye İklim Değişikliği 10. Yıl Konferansı yapıldı. Deloitte Türkiye’nin rapor sponsoru olduğu CDP Türkiye’nin 10. yılı kutlandı.

Online olarak düzenlenen konferansta CDP İklim Değişikliği & Su Programı 2019 Türkiye Sonuçları Raporu’nun detayları paylaşıldı. Açılış konuşmasını Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü ve Baş Araştırmacısı Melsa Ararat ve Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin yaptı.

Konferansa; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu – CDP Türkiye Projeler Yöneticisi Mirhan Köroğlu Göğüş, Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin ve Migros İcra Kurulu Başkanı Özgür Tort gibi isimler katıldı.

Aselsan’ın Borsa İstanbul’da işlem gören hisseleri (ASELS) yıllık bazda %75’ten fazla yükseldi.
Aselsan Hisse Performansı
Kaynak: Investing

2020 yılına 21,48 lira civarından başlayan Aselsan hisseleri, Mart ayında 20,98’e kadar inmişti. Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının 10 Mart’ta duyurulmasının ardından kısa bir süre sonra, tüm dünyada olduğu gibi bizde de yayılmasını kontrol altına almak amacıyla kısıtlamalar getirildi.

Zorunlu olmayan işyerleri, okullar kapatıldı, seyahatler iptal edildi ve hafta sonları sokağa çıkma yasakları uygulandı.

Tüm bunlar finans piyasalarında yatırımcılar üzerinde tedirginlik yaratırken Borsa İstanbul 83 binlere kadar indi. Aselsan hisseleri de o dönemde sert geriledi. Neyse ki artık salgın kontrol altına alındı ve tüm kısıtlamalar kaldırıldı. Artan iyimser hava yatırımcıların risk iştahını artırırken, hisse senetlerinde de alımlar hızlandı.

Aselsan hisseleri normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte yükselişe geçerek 33 liraya yaklaştı. TSİ 16:13’te %0,12 ekside 32,18’den işlem gören hisseler gün içinde 31,84 – 32,7 arasında seyretti. 52 haftalık fiyat aralığı ise 16,58 – 33,06 olarak kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum