Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Aselsan Hisseleri 4,5 Milyar TL’lik Kârın Desteğiyle %4’e Yakın Primli Seyrediyor

2020 yılında piyasa beklentisinin üzerinde kar açıklayan Aselsan hisseleri güne pozitif başlayarak, kazancını genişletti.
Aselsan Hisseleri 4,5 Milyar TL’lik Kârın Desteğiyle %4’e Yakın Primli Seyrediyor

Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Salı günü açıkladığı 2020 finansal sonuçlarına göre, 4,5 milyar TL net kar elde etti. Pandemiye rağmen net karını bir önceki yıla göre %33 artıran Aselsan’ın cirosu ise %24 artışla 16 milyar TL’ye ulaştı.

Yatırım kurumlarının, açıklanan finansalların ardından şirket hisseleri için yaptığı yorumlar “sınırlı pozitif” şeklinde olurken, gün içi kazancı %4’e dayandı.

ASELS hisse senedi fiyatı saat 11:50’de %3,63 yukarı yönde hareket ediyor.
Aselsan Hisseleri Yukarı Yönde Hareket Ediyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Önceki kapanış seviyesi 17,68 TL olan Aselsan hisseleri yeni güne 17,75’ten başladı. Açılış sonrasında 17,92’ye kadar yükseldi. Şu dakikalarda ise 17,70 liradan işlem görüyor. Hisselerin yıllık bazda fiyat aralığı 9,98 – 19,75 olurken, yatırımcısına getirisi %20’ye yakın gerçekleşti.

Aselsan’ın konsolide satışları geçen yıl pandeminin olumsuz etkilerine rağmen %24’lük artış gösterdi. Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK) %38 arttı. 4 milyar liraya çıkan FAVÖK tüm zamanların en yükseği olarak kaydedildi.

Yılın dördüncü çeyreğinde 1,46 milyar TL net kar açıklandı. Bu tutarda bir önceki yıl ile karşılaştırma yapıldığında %7’lik bir artış gerçekleşti. 4Ç20 için FAVÖK %63 artışla 2 milyar 100 milyon TL oldu. Bu da diğer veriler gibi piyasa beklentisinin üzerinde geldi.

Ziraat Yatırım sabah analizinde, 4Ç20 finansal sonuçlarının hisselere etkisinin sınırlı pozitif olacağını belirtti. Hisseler için 17,27 – 17,50 bandı destek, 17,94 – 18,15 bandı direnç seviyeleri olarak izleniyor.

Bu arada geleceğe dönük planlarını da açıklayan Aselsan, 2021 yılında konsolide gelirlerinde TL bazında %40-50 artış bekliyor. 2 milyon TL’lik yatırım ve konsolide kur farkından arındırılmış FAVÖK marjının %20-22 arasında olması hedefleniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum