Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aselsan Hisse Senedi Fiyatı Yüzde 1 Primli Seyrediyor

Güne düşüşle başladıktan sonra yükselişe geçen Aselsan hisseleri kazancını genişletti. Hisse senedi fiyatı 18,34 lira ile gün içi en yüksek seviyeyi kaydetti.
Aselsan Hisse Senedi Fiyatı Yüzde 1 Primli Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Aselsan, geçtiğimiz gün yapılan açıklamada Katar’da ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ QSTP-B adı altında bir şube açtıklarını duyurdu.

Türkiye’nin savunma sanayinde lider ismi Aselsan, pandeminin tüm dünyayı kasıp kavurduğu 2020 yılında 450 milyon dolardan fazla ihracat sözleşmesi imzaladı. Şirketin İstanbul Borsası’nda işlem gören hisseleri, şu dakikalarda pozitif seyrediyor.

Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASELS) hissesi saat 14:18’da %1 değer kazancıyla işlem görüyor.
Aselsan Hisse Senedi Performansı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Perşembe günü 18,04 liradan kapanan Aselsan hisseleri, BIST 100 endeksinde meydana gelen kayıpların da etkisiyle, haftanın son işlem gününe 18,00 liradan başladı. Gün içinde 17,94 – 18,34 TL arasında hareket etti. Şu dakikalarda 18,22 liradan işlem gören hisseler, böylelikle gün içi kazancını %1 oranının üstüne taşıdı.

Yıllık bazda yatırımcısına %57 oranında getiri sağlayan Aselsan hisseleri, bu dönemde 10,03 – 19,86 arasında hareket etti. En yükseği 1 Ekim 2020’de, en düşüğü ise 23 Mart 2020’de kaydetti.

Hisselerin 20 günlük ortalaması 18,42 TL, 52 günlük ortalaması 18,10 TL oldu. Haftalık bazda en düşüğü 17,93, en yükseği 18,74 TL olarak kaydetti. Aylık olarak ise fiyat aralığı 17,79 – 19,33 olarak gerçekleşti.

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, pandemi etkisinin geride kalmasıyla birlikte daha iyi işler yapacaklarını söyledi.

Haluk Görgün AçıklamasıSadece savunma değil, sivil alanlarda da önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Görgün, her yıl cirolarının %7’lik kısmını Ar-Ge’ye ayırdıklarını açıkladı. Sinyalizasyon, akıllı ulaşım ve sağlık sistemleri gibi birçok alanda yatırım yapmaya devam ettiklerini anlattı.

Pandemi süresince yerli solunum cihazı ürettiklerini hatırlatan Görgün, bunun yanında X-ray cihazının sertifikasyon aşamasının bitmesiyle birlikte seri üretime geçeceklerinin müjdesini verdi. Sağlık alanında önemli bir kolaylık sağlayacak olan optik tanı sistemleri üzerine çalıştıklarını anlattı.

Bu işlerin Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltarak, ekonomiye katkı sağlayacağını belirtti. Şimdiye kadar 60 üniversite ile 132 proje geliştirdiklerini ve Aselsan’ı Ar-Ge ve mühendislik şirketi olarak tanımladıklarını sözlerine ekledi.

Sadece salgın süresinde 1479 kişiyi daha işe aldıklarını söyledi. 50’den fazla şehirde alt yüklenicileri olduğunu açıklayan Görgün, Bursa’daki 226 firma ile çalışmalarında 10 milyon dolardan fazla iş hacmi olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu