Yatırım yapmaya başla!

BIST Amirali ASELSAN Dünya Devi 100 Şirket Arasında 1. Oldu

Dünya devi 100 firma arasında birinci olan ASELSAN gelişmesi, şirketin 2. arz gelirlerinin planlaması ve ASELS'e teknik bakış.
BIST Amirali ASELSAN Dünya Devi 100 Şirket Arasında 1. Oldu

BIST 100 endeksinin öncü amiralinden şok büyüme! ASELSAN Deloitte 2018 Küresel Havacılık ve Savunma Sanayi Finansal Performans ve Çalışması’na göre Türk lirası bazında 2017 cirosundaki %42.3 artış ile birinci sırada yer aldı. Dünyadaki en büyük 100 şirketin içinde bulunduğu listede ortalama ciro artışı yüzde 2.7 olarak kaydedildi. Listede yer alan tek Türk şirketi olarak Aselsan ciro yüzdesi ile sıralamada 63. olarak karşımıza çıktı.

  • Aselsan ciro yüzdesindeki artışın ortalaması %2.7 olduğu grupta, ciro artış yüzdesi olan %42.3 ile birinci sırada. Yüzde 12.7 aktif karlılığı ile ilk 100 şirket arasında dördüncü ve yüzde 22 oranında faaliyet karlılığı ile beşinci sırada.
  • Kaydettiğimiz bir diğer önemli veri akışı olarak %100’ü SSTEK Savunma Teknolojileri A.Ş.’ye ait olan Ulak Haberleşme A.Ş.’nin %51’lik kısmını Aselsan A.Ş. tarafından devralındığına dair pay devri sözleşmesi imzalanmıştı.
  • Haber akışında geçtiğimiz günlerde torpidoya karşı savunma torpidosu Tork’un ilk deniz bazlı testleri başarıyla gerçekleşmişti. Testler kapsamında Tork, su üstü hedeflerini sonar arayıcı başlığıyla tespit ederek kendi güdümüyle hedeflere başarılı şekilde yöneldi. Bu haberi de olumlu bir gelişme olarak yorumlayabiliriz.
  • Hissenin 27,49 TL seviyesi üstünde geliştirebileceği grafikler yükselişe yüz tutan bir tablo sergileyebilir. Destek olarak incelememiz gereken ilk noktada 27.26’yı ve düşüş senaryosunda bir diğer nokta 26,95’i önemle takip edebiliriz. Direnç bölgelerinde 27,74 ve 28,00 seviyeleri gözlenebilir. Kağıttaki yabancı ortalaması %63.07 olarak karşımıza çıkıyor.
  • Şirketin ikinci halka arzının tamamlanması ile birlikte ASELS hisseleri “AL” tavsiyesini tekrar güncelledi. Güncellenen tavsiyeye paralel olarak hedef fiyatı %21 getiri potansiyeli ile 31,50 TL öngörülmüştü.
  • Aselsan 5,1 çarpanı ve ciro karşılama oranı ile rakiplerine göre 2 kat daha yüksek öngörülebilirlik sunuyordu. Yılbaşından beri kazanılan 2,3 milyar dolarlık kontrat bu rasyonun daha da iyileşebileceğine işaret olarak görülebilir.
  • Aselsan 2017 yılında %19,3 FAVÖK marjı elde etti. Son 10 yılın ortalama FAVÖK marjı %18,6 düzeyinde gerçekleşti. Aselsan’ın küresel rakiplerinin 2017 ortalama FAVÖK marjı %15,9 düzeyinde kaydedilmişti.
  • Şirket 2018 yılı için %18-20 bandında bir kar marjı hedefliyor. Piyasa analistlerinin beklentileri ise Türk lirasındaki değer kaybının da etkisiyle 2018 yılı kar marjının %20,7 seviyesinde gerçekleşmesi.
  • 2018 – 2020 yılında Aselsan’ın ortalama %20,4 marjla çalışıp FAVÖK’ünü ortalama %25 büyüteceğini tahmin edilebilir.
  • Aselsan’ın ikinci arz gelirlerini (3 milyar TL) %40’lık oranda yapay zeka, akıllı şehir altyapısı, uydu teknolojisi gibi alanlarda, %30’unu şirket satın alımında, Orta Doğu ve Uzak Doğu’daki ortaklıklarda, %20’sini AR-GE faaliyetlerinde ve %10’unun da işletmenin sermaye ihtiyacında kullanılacağını takip etmiştik.

Genel olarak gelişmelerin ışığında ASELS için olumlu bir havadan bahsetmek gerçekçilikten uzaklaşmamış bir yorum olabilir. Endeks öncüsü kağıtlardan oluşuna bağlı olarak endeksteki gevşemelere paralel düşüşler izlenebilecek ASELS, geleceğe parlak bakan bir yatırım argümanı olarak değerlendirilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum