Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ASELSAN 2019’a Rekor Ciro ve İhracatla Veda Etmeye Hazırlanıyor

44 yıldır büyümeyi sürdüren ASELSAN, 2019 yılında Türk lirası ve dolar bazında rekor yüksek seviyelerde ciro elde etti.
ASELSAN 2019’a Rekor Ciro ve İhracatla Veda Etmeye Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

500 büyük sanayi kuruluşu arasında 20. sırada bulunan ASELSAN, 2019 yılında yakaladığı cironun hem dolar hem de Türk lirası bazında tarihi rekor seviyelerde olduğunu bildiren bir açıklama yaptı. Büyümesini 44 yıldır devam ettiren şirket üretim, Ar-Ge ve ihracat gibi pek çok faaliyette başarılarıyla adından söz ettiriyor.

ASELSAN, özellikle son yıllarda gösterdiği ciro artışını 2019 yılında zirveye taşıdı.

Ciro Artışı ZirvedeTürk savunma sanayi sektöründe yerli ve milli üretim yapan şirket, sektörde yerlilik oranını artırdıkça buna bağlı olarak büyümesine de ivme kazandırıyor. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamada cironun yanı sıra ihracat faaliyetlerinin de 2019’da rekor derecede arttığı belirtildi. Yapılan dışa satımlar yıl içinde %50 artış kaydetti ve elde edilen gelir 327 milyon doları aştı. Uzun vadeli siparişlere dayanan iş modeliyle pazardaki yerini alan ASELSAN’ın halka açık diğer sanayi şirketlerinden farklı bir yerde olduğu belirtildi.

Şirkete yatırım yapanların gelecek dönemlerde elde edeceği ciroyu önceden öngörebileceği ve buna uygun stratejiler geliştirebileceği de açıklamada yer alan ifadeler arasındaydı.

ASELSAN'a Yatırım Yapanlar Ciroyu ÖngörebilecekYılın son çeyreğinde ilerleyen dönemlere ilişkin siparişler alan ASELSAN, Eylül ayı sonundan itibaren 9,8 milyar doların üzerinde toplam sipariş alarak tarihinde bir rekoru yakalamıştı. Buna yılın son 3 ayı içinde  eklenen 700 milyon dolarlık yeni siparişle şirket rekor üstüne rekor eklendi.

Şirketin 2019 yılına güçlü nakit göstergeleri ve bununla birlikte net nakit pozisyonu ile veda edeceği vurgulandı. Yapılan açıklamada yüksek miktardaki Ar-Ge harcamalarıyla tanınan ASELSAN’ın 2019 sonundan itibaren Ar-Ge’ye 450 milyon doların üzerinde harcama yapmış olacağı açıklandı.

Ayrıca şu an halihazırda 4500 civarında personelin bu alanda çalıştığı, toplam şirket çalışanının ise 7500 civarında olduğu öğrenildi. Bu yönüyle Türkiye istihdamına önemli bir katkı sağladığı ifade edildi. ASELSAN, 2019 boyunca 1550 kişiyi kendi bünyesinde çalışmak üzere istihdam etti. Bunun 70’inin mühendis olduğu belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu