Yatırım yapmaya başla!

İngiliz Dev Market Zincirlerinden Asda ile Sainsbury’s Birleşiyor!

Halihazırda Wal-Mart bünyesinde olan İngiliz süpermarket zinciri Asda, Sainsbury’s ile birleşiyor. İşte anlaşmanın ayrıntıları;
İngiliz Dev Market Zincirlerinden Asda ile Sainsbury’s Birleşiyor!

Wal-Mart bünyesindeki Asda ile Birleşik Krallık’ın dev süpermarket zinciri Sainsbury’s arasındaki birleşme kararı resmen duyuruldu. 20.67 milyar dolar değerinde olan anlaşma, piyasalarda büyük yankı uyandırırken, bu kararın dev şirketlerin pazardaki yerini değiştireceği söylendi.

Zira düzenleyici kurumlar tarafından onaylandığı takdirde, Asda ile Sainsbury’s birleşmesinin halihazırda İngiltere’deki en büyük süpermarket zinciri (ülkedeki pazarın % 25’ini elinde tutuyor) niteliğini taşıyan Tesco’yu yerinden etmesi muhtemel.

Duyurulan birleşme kararı, Birleşik Krallık’ın süpermarket sektöründe yeni bir dev yaratacağı için büyük yankı uyandırdı.

Asda ile Birleşik Krallık’ın Süpermarket Zinciri Sainsbury’s Birleşiyorİki şirket tarafından da doğrulanan habere göre Sainsbury’s ile Wal-Mart’ın Asda’sı, 20.67 milyar dolarlık anlaşmayla birleşme kararı aldı. İngiltere’nin ikinci ve üçüncü en büyük perakendecileri olan şirketlerin birleşmesinin, geçtiğimiz günlerde Booker’ı satın alan Tesco’yu yerinden edebileceği söylendi.

Sainsbury’s CFO’su Kevin O’Byrne ise anlaşmayla ilgili “perakende pazarında çok dinamik bir oyuncu yaratacak bu kombinasyonun harika olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Sainsbury’s CFO’su Kevin O’Byrne Açıklamaları Pazarın son 10 yılda, daha çok son 3 yılda çok değiştiğini söyleyen CFO, indirimli satış mağazalarının hisselerini ikiye katladığını ve bu anlaşmayla onların da sektöre yeni bir giriş yapacağını dile getirdi. Ayrıca anlaşmanın değişen perakende pazarı kaynaklı olduğunu vurgulayarak; “değişmeden ilerlemek şu şartlarda çok riskli olurdu” sözlerini kullandı.

Diğer taraftan anlaşmanın, her iki markanın da devamını sağlayacağı ve Wal-Mart’ın en fazla % 29.9 oy hakkına sahip olacağı belirtildi.

İngiltere’nin Süpermarket Zinciri Devleri Asda ile Sainsbury’s Birleşiyor!İlaveten; ABD’li perakende devinin birleşme kararı alan şirketin % 42 hissesini elinde bulunduracağı bilgisine yer verildi. Sainsbury’s CEO’su Mike Coupe da BBC’ye yaptığı açıklamada anlaşmanın hiçbir mağazanın kapanmasına ya da hiçbir çalışanın işten çıkarılmasına yol açmayacağını söyledi.

Analist Bruno Monteyne ise konuyla ilgili yorumunda; birleşmenin CMA tarafından onaylanmasının bir yılı bulabileceğini belirtti. Neticede; onaylanması durumunda sektördeki dengeleri alt üst edebilecek güçte olan birleşme şirketlerin rakiplerine karşı büyük bir hamle oldu.

Asda ile Sainsbury’s’in toplam pazar payı Tesco’nunkini geçecekken, ayrıca ikilinin Alman Aldi ile Lidl’a karşı elini güçlendireceği, bununla birlikte Amazon’a karşı rekabet gücünü artıracağı söylendi. Bakalım, hükümet dev birleşmeye yeşil ışık yakabilecek mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum