Yatırım yapmaya başla!

150 Firmayı Kapsayan ASB’nin 9 Aylık Ticaret Hacmi 1,6 Milyar Dolar!

Tekirdağ'da bulunan Avrupa Serbest Bölgesi'nin 2019'un 9 aylık dönemindeki ticaret hacmi 1 milyar 582 milyon dolar olarak belirlendi.
150 Firmayı Kapsayan ASB’nin 9 Aylık Ticaret Hacmi 1,6 Milyar Dolar!

Tekirdağ’da bulunan ve 99’u yerli, 29’u yabancı ve 22’si hem yerli hem de yabancı ortaklı olmak üzere toplamda 150 firmayı bünyesinde barındıran Avrupa Serbest Bölgesi’nin (ASB) yılın 9 ayına ait ticaret hacmi belirlendi. Buna göre söz konusu bölgenin ticaret hacmi seviyesi 1 milyar 582 milyon dolara işaret etti.

Konuyla ilgili görüş bildiren ASB Genel Müdürü Tarkan Değirmenci, bu bölgenin 1999 yılında Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde 2 milyon metrekarelik bir alana kurulduğunu hatırlatarak başladığı konuşmasında ASB’nin çok sayıda firmaya ev sahipliği yaptığını belirtti.

Değirmenci ASB’nin otomotiv yan sanayi, kimya, ambalaj, tekstil, metal, makine, gıda, telekomünikasyon, alüminyum ve plastik gibi sektörleri içerdiğini ve bölgede dünya çapında tanınan 6 firmanın da faaliyet gösterdiğini açıkladı.

ASB’nin 2019’un 9 aylık dönemine ait ticaret hacmi hakkında bilgi veren Değirmenci, burada 6 bin işçiye istihdam olanağı sağlandığını dile getirdi.

6 Bin İşçiye İstihdam SağlanıyorDeğirmenci, bölgedeki doluluk oranının %97 olmasıyla birlikte ikinci serbest bölge için fizibilite çalışmalarına başlandığını duyurdu. Ardından bölgenin sahip olduğu vergi avantajlarına değindi. Bazı yabancı firmaların söz konusu bu avantajlardan faydalanabilmesi için ASB’yi tercih ettiğini söyledi.

İfadelerinde ASB’deki en fazla yatırım ağırlığının Amerikan firmalarına ait olduğuna yer veren Değirmenci, Avrupa ülkelerinden de talep gelmeye başladığını açıkladı. Bununla birlikte Orta Doğu ve Uzak Doğu’dan kimya, ambalaj ve tekstil sektörlerinden bölgeye talep yağdığını duyurdu.

Değirmenci, Serbest Bölge’de üretimi yapılan ürünlerin başta Avrupa olmak üzere ABD ve Türk Cumhuriyetlerine yollandığını belirtti. 2018 yılındaki ticaret hacminin 2,5 milyar dolar seviyesinde olduğunu anımsattı.

Türkiye’nin özellikle bu yıl artan ihracat faaliyetlerine işaret eden Değirmenci, yaşanan bu durumun Türkiye’nin ekonomik verilerini pozitif yönde etkileyeceğini öne sürdü.

Türkiye Ekonomik VerileriBölgeye diğer ülkelerden gelen talepleri yatırım, üretim ve istihdam olanağına dönüştürmek için çabaladıklarını belirten Değirmenci, tüm ASB çalışanlarının ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamak ve döviz kazandırmak amacıyla çeşitli faaliyetlerde bulunduğunu dile getirdi. Bu kapsamda yabancı firmaların bölgeye ve Türkiye’ye kazandırılması için çabalandığını vurguladı.

Trakya bölgesinde kurulması planlanan ikinci serbest bölge ile büyük kapsamlı bir istihdam sağlamayı, üretim yapan yabancı firmaları bölge bünyesine katmayı ve Türkiye’nin ihracat faaliyetlerini ileri seviyelere taşımayı hedeflediklerini açıkladı.

Planlanan bu projenin hayata geçirilmesiyle Türkiye’nin cari açığı için “panzehir” oluşturulacağını söyleyen Değirmenci bölgede şu an faaliyet gösteren ASB’nin büyütülmesi için çalışmalar yürütüldüğünü söyledi. İlerleyen yıllarda bu çalışmaların netlik kazanacağını söyleyen Değirmenci, genişleyen bölgeyle Türkiye’nin ihracat, istihdam ve ekonomisine katkı sağlamayı sürdüreceklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum