Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Arz Riskleri, Petrol Fiyatlarını Son 5 Haftanın En Düşük Seviyesinden Yükseltti

Rusya petrolünde yaşanan kirlilik krizi ve ABD’nin benzin stoklarındaki düşüş ile beraber petrol fiyatları, beş haftanın en düşük seviyesinden yükselmeye başladı. Detaylar aşağıda;
Arz Riskleri, Petrol Fiyatlarını Son 5 Haftanın En Düşük Seviyesinden Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya petrolündeki kirlilik krizi ve ABD’de özel sektör verilerine göre benzin stoklarında meydana gelen düşüşün ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin çökebileceğine yönelik endişelere ağır bastı. Ardından, petrol fiyatlarında beş haftanın en düşük seviyesinden yükselme görüldü.

New York’ta vadeli petrol kontratları, Salı günü %1.4 düşmüş, arsından %0.9 civarında yükselmişti. Ural ham petrolü, Rus petrol tankerleri tarafından ülkenin Baltık Denizi kıyısında yer alan liman olan Ust-Luga’dan ihraç edilmeyi sürdürüyor. Bununla birlikte, petrolde yaşanan kirlilik probleminin hala çözülmediği görülüyor.

Özel sektör tarafından fonlanan Amerikan Petrol Enstitüsü’ndeki (API) verilere göre, ABD’nin ham petrol stokları önceki hafta 2.81 milyon dolar artmıştı.

Özel Sektör Tarafından Fonlanan Amerikan Petrol EnstitüsüBahsedilen bu artış ile birlikte benzin stokları benzer ölçüde düştü ve bu düşüş talep için yukarı yönde bir düşüş olarak görüldü. Petroldeki ralli önceki ay tersine dönmüştü. Bu durum, Suudi Arabistan ve diğer üreticilerin İran petrolünün piyasadan çekilmesinden kaynaklanacak boşluğu doldurmak üretimi artıracakları spekülasyonuna bağlandı.

Petroldeki sert düşüşlerin önüne geçen küresel ekonomik görünümün iyileşme sürecinde olduğuna dair işaretlere rağmen, Beyaz Saray’ın Çin ürünlerine gümrük tarifelerini artıracağını ilan etmesi büyüme endişelerini yeniden kuvvetlendirebilir. Bunun yanında Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee’den açıklama geldi.

Howie Lee: “Rusya kaynaklı arz sorunları piyasadaki genel sıkışıklığı artırıyor, ancak bu durumun kısa süreli olması bekleniyor.”

Rusya Kaynaklı Arz Sorunları Piyasadaki Genel Sıkışıklığı ArtırıyorBu cümlesinin ardından Lee, Çin heyetinin görüşmeler yapmak üzere Washington’a hareket etmesinin insanları biraz rahatlattığını düşündüğünü açıkladı. Fakat genel anlamda durumun riskle dolu devam ettiğini belirtti.

Diğer taraftan Haziran vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 40 sent veya %0.7 yükselerek Singapur saatiyle 12:08’de varil başına 61.80 dolara yükseldi. Salı günü kontrat 85 sent düştü ve 61.40 dolar oldu. Böylelikle 29 Mart’tan itibaren en düşük kapanışını yaptı.

Temmuz vadeli Brent petrolünün Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasındaki durumu ise şöyle: 30 sent ya da %0.4 yükselişle varil başına 70.18 dolara ulaştı. Salı günü kontrat 69.88 dolarla 4 Nisan gününden bu yana en düşük seviyeyle kapanış yaptı. Küresel gösterge Brent petrolü, Temmuz vadeli WTI’a oranla 8.28 dolardan primli işleme alındı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu