Paylaşım

Arz Fazlasının Azalmasıyla Petrol Kazançlarını Genişletiyor


 

ABD’deki aktif petrol sondaj kuyularında ve stok verilerinde görülen azalmalara bağlı olarak petrol, haftayı kazanımlarla tamamlamaya yöneldi. Petrol piyasasında yaşanan gelişmeler ve ayrıntılar haberimizde;

Petrolde arz fazlası durumuna çözüm bulunmuş görünüyor. Hatırlanacağı üzere haftanın ilk günlerinde ABD’de aktif petrol sondaj kuyularında azalma olduğunun açıklanmasının üzerine petrol tırmanışa geçmeyi başarmıştı. Ayrıca Kanada’da gerçekleşen yangın sonrası ülkenin üretiminde görülen azalmalar da petrol piyasasını olumlu yönde etkileyen diğer bir faktördü. Haftanın ortasına gelindiğinde ise piyasada gözler ABD’de açıklanan stok verilerine çevrilmişti. Ekonomistler yaptıkları değerlendirmelerde, bu işlem haftasında stok verilerinde azalmaların olacağını öngörüyorlardı.

Beklentiler dahilinde ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan resmi verilerde, bu işlem haftasında stok verilerinde kayda değer bir azalmanın olduğu ifade edildi. Açıklanan veriler sonrası petrol, kazanımlarını giderek genişletti ve üst üste ikinci haftayı da kazanımlarla tamamlamaya yöneldi. Vadeli petrol kontratları bu işlem haftasının toplamında yüzde 5,4 oranında değer kazandı. Hatırlanacağı üzere petrol yeni yılın ilk günlerinde İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasının ardından son 12 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına kadar gerilemişti. Ancak ilerleyen günlerde ABD’de üretimin düşmesi ve Doha’da gerçekleşen üretim dondurma görüşmelerinden destek bulan petrol, yüzde 80 oranında değer kazanmayı başardı.

“Toparlanma her geçen gün hız kazanıyor…”

Sydney’de Ayers Alliance Securities Baş Yatırım Yetkilisi Jonathan Barratt, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Barratt yaptığı değerlendirmede, ABD’de talebin giderek tırmandığını belirterek; arz fazlasında görülen azalmaların piyasayı olumlu yönde etkilediğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Barratt, petrolün son iki işlem haftasını da kazanımlarla tamamlamasının oldukça önemli olduğunu dile getirerek, toparlanmanın her geçen gün hız kazandığını ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyleydi;

ABD göstergesi olan Haziran Vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında haftanın son işlem gününde 63 sent değer kazandı. Böylelikle WTI bugün varil başına 48.79 dolara kadar tırmanamyı başardı.

Avrupa göstergesi olan Temmuz vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, haftanın son işlem gününde 51 sent ya da yüzde 1 oranında değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımları sonrası Brent petrol, varil başına 49,32 dolar seviyesine ulaştı. Bu işlem haftasının geneline bakıldığında ise Brent petrol yüzde 3 oranında yükselmeyi başardı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın