Yatırım yapmaya başla!

Arz Endişelerinin Artması Petrolü 10 Yılın En Kötü Performansına Yöneltti

ABD’nin İran petrolü konusunda uygulayacağı yaptırımlardan bazı ülkeleri muaf tutacağı yönündeki açıklamaları arz bolluğu endişesinin doğmasına neden oldu. Petrol fiyatları ise 10 yılın en kötü aylık performansına yöneldi.
Arz Endişelerinin Artması Petrolü 10 Yılın En Kötü Performansına Yöneltti

ABD İran’a yönelik yaptırımlarının ikinci etabını 5 Kasım itibarıyla devreye soktu. Ancak hemen ardından İran’a yaptırım uygulanmasına karşın bazı ülkelere, buradan petrol ithalatı yapılabilmesi konusunda ayrıcalık tanındığı açıklandı. Bu gelişme ile küresel arz bolluğunun yaşanabileceğine dair endişelerin artması petrol piyasasını son 10 yılın en kötü aylık performansına yöneltti.

Vadeli petrol kontratları New York piyasasında Kasım ayında %21 düşüş yaşadı.

Kayıplarını Aralık ayına da taşımaya hazırlanan petrol kontratları son 10 yılın en kötü aylık performansını gerçekleştiriyor. Rusya üretimi kısma konusunda Suudi Arabistan’a katılmada istekli olduğunu gösterdi. Ancak gelecek hafta Viyana’da yapılacak olan OPEC toplantısının sonucu, ABD Başkanı Donald Trump’ın petrol fiyatlarının düşürülmesi konusunda baskı yaratması ile belirsizliğini koruyor.

Seul’de KB Securities Co. Emtia Analisti Lim Jaekyun, petrol fiyatlarının aşırı arz endişeleri ile düştüğünü, kısa vadede daha da inebileceğini, orta ve uzun vadede ise yükselişe geçebileceğini yorumladı. Jaekyun sözlerine; “OPEC’in arz kısıntısına gitmesine ve mevcut fiyatların kaya petrolü çıkarmayı kazançsız hale getirmesi ile birlikte ABD’de üretimin yavaşlamasına ilişkin iyimserlik var.” şeklinde devam etti.

Petrol fiyatları Ekim ayının başlarında dört yılın zirvesini görmüştü.

Çıktığı bu seviyeden sert bir düşüş gerçekleştiren fiyatlar %30’dan fazla gerileyerek, 2015 yılından bu yana en büyük çöküşlerinden birini yaşadı. Piyasa uzmanları ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarında bazı ülkeleri muaf tutmasının, arz bolluğuna yol açabileceği endişelerini artırdığını belirtti. Diğer yandan ABD-Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığı, enerji talebinin azalması riskini artıyor.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü Nymex piyasasında varil başında 51,46 dolara geriledi.

TSİ 10:54’te ise ham petrol fiyatları varil başına 51,37 dolardan işlem görüyor. Kontrat dün %2,3 oranında yükselerek 51,45 dolardan kapanışı yaptı. Toplam işlem hacmi ise 100 günlük ortalamanın üzerinde seyretti. Vadesi Cuma günü tamamlanacak olan Ocak vadeli Brent tipi petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında %0,3 yükselerek varil başına 59.67 dolara geldi. Küresel gösterge Brent petrol, Batı Teksas türü ham petrole kıyasla 8.11 dolar primli işlem gördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum