Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Arz Daralmasına Yönelik Endişelerle Paladyum Rekor Yükseliş Gösterdi

Paladyumda yaşanan arz daralmasına yönelik endişeler, fiyatların rekor yükseliş kaydetmesine neden oldu. İşte paladyum fiyatlarından son detaylar;
Arz Daralmasına Yönelik Endişelerle Paladyum Rekor Yükseliş Gösterdi

Genel olarak egzoz emisyonlarını azaltan katalitik konvertörlerde kullanılan paladyum, otomobil tercihlerinin değişmesiyle arz daralması tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Benzinli otomobillerde paladyum daha fazla kullanılıyor ve tüketicilerin dizel yerine benzinli otomobillere yönelmesi ise paladyum talebini artıyor. Bu noktada da geçen yılın en fazla kazandıran emtiası olan paladyum, yine rekor yükselişler kaydediyor.

Paladyum arzın daralmasına ilişkin endişelerle birlikte rekor seviyelere yükseliş kaydetmeye başladı.

Paladyum Arz Daralması EndişeleriSalı günü Londra’daki işlemlerde yüzde 1,4 oranında yükselen paladyum, ons başına 1139,91 dolara tırmandı. Dünyanın en büyük paladyum üreticilerinden biri olan Rusya’da artan siyasi tansyon da metalin son dönemdeki yükselişini hızlandıran temel nedenlerden birisi olarak görülüyor.

Spekülatörlerin yukarı yönlü pozisyonlarının Haziran ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkması da paladyuma yönelik yatırımcı talebini artırdı.

Spekülatörlerin Uzun Pozisyonları ArttıDizel araçlara göre benzinli otomobillerde paladyum kullanımı daha yoğun ve tüketicilerin tercihlerini bu yönde kullanmaları talebin artışını destekledi. 2018 yılının başından bu yana yüzde 7 oranında yükselen paladyum ardı ardına üçüncü yıllık kazancını kaydetti.

Citigroup Inc.’nin Eylül ayında yayınlanan raporuna göre; paladyum arzı bu yıl talebin 481 bin ons gerisinde kalacak.

Citigroup Paladyum YorumuAynı zamanda Citigroup raporuna göre arz ve talep arasındaki açık 2020 yılına kadar devam edecek ve metalde 20 yılın en dar piyasası yaşanacak. 2017 yılının en çok kazandıran metali olan paladyum, yüzde 53,6 oranında artış kaydetmişti. CFD olarak işlem gören paladyum (Palladium US CFD – PALLUS) kademeli bir şekilde yükseliş kaydetmeye devam ediyor.

Uzun vadeli paladyum grafiğine baktığımız zaman, yükseliş trendinin 2016 yılının başından beri devam ettiğini görebiliyoruz.

Uzun Vadeli Paladyum Grafiği2016 yılının Ocak ayında başlayan yükseliş trendinin 2018 yılının Ocak ayına kadar devam ettiğini net bir şekilde görebiliyoruz. Ocak ayından sonra Ağustos ayına kadar 8 aylık süreçte gerileyen paladyum, Ekim ayının sonuna yaklaştığımız bugünlerde Ocak ayındaki zirveye yakın seyretmeye başladı. Pallus kodlu paladyum kontratları yüzde 0,16 oranında ekside seyrederek 1108,4 dolardan alıcı buluyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum