Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Arz Çokluğu Baskısı Sürerken Petrol Yeniden 16 Dolar Altında Fiyatlanıyor

Dünyaya yayılan salgınla birlikte düşen petrol fiyatları, tüm çabalara rağmen bir türlü toparlanamıyor. Ham petrol Pazartesi günü yeniden 15 dolar altına indi.
Arz Çokluğu Baskısı Sürerken Petrol Yeniden 16 Dolar Altında Fiyatlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyada sayısı 2 milyon 995 bine ulaşan Covid-19 hastalığı, 207 binin üzerinde insanın ölümüne neden oldu. En çok vaka ve ölümün görüldüğü ülke ise hala Amerika Birleşik Devletleri. Bazı eyaletler ve diğer ülkelerde vaka sayılarının düştüğü belirtilse de bu endişeleri dindirmeye yetmedi. Yaşamımızın bütününü etkileyen bu küresel salgından en çok etkilenen sektör ise fiyatlarındaki çöküş nedeniyle petrol oldu.

Petrol bir süredir tarihindeki en düşük seviyelerden fiyatlanıyor. Salgın dolayısıyla başlatılan karantina uygulamaları petrole olan ihtiyacı azalttı ve önde gelen üreticilerin üretimi kısma çabaları sonuç vermedi. Hatta aşırı arzdan dolayı depolar tüm kapasitesini doldurdu.

Petrol depolayacak boş alanın dahi kalmaması geçtiğimiz hafta Mayıs vadeli WTI türünden ham petrolün sıfırın altına inmesine neden olmuş ve bu durum tarihte bir ilk olarak kaydedilmişti. Fiyatlardaki toparlanma çabalarına rağmen talepteki azlığın baskı yaratmaya devam edileceği öngörülmüştü.

Ham Petrol Pazartesi Günü Varil Başına Yeniden 16 Dolar Altına İndi

Ham Petrol Pazartesi Günü Varil Başına Yeniden 16 Dolar Altına İndi
Kaynak: piyasa.paratic.com

Fiyat baskısının sürdüğü petrolde kesilemeyen üretimden kaynaklı arz fazlalığı da devam ediyor. Üretimle birlikte artan küresel stoklar, arz endişelerini destekliyor. Fakat bu durum, ünlü petrol üreticilerinin üretim kısıntısına çabalamadığı anlamına gelmiyor.

Arz ve talep arasında oluşturulmaya çalışılan dengeyle birlikte petrol fiyatları bugün yeniden 16 dolar altında fiyatlanmaya başladı. TSİ 09:48’de varil başına ham petrol %11.98 ekside 15.13 dolardan işlem görüyor. Fiyatlar, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla ciddi oranda kayba işaret ediyor.

ABD petrol sondaj kulesi sayısının 18-24 Nisan haftasında bir önceki haftaya kıyasla 60 adet azaldı ve 378’e geriledi. 6 haftadır aralıksız düşen sayı, yatırımcıların dikkatini arz fazlalığı üzerinde yoğunlaştırdı. Aşağıda, Baker Hughes tarafından açıklanan ABD petrol sondaj kuyusu sayısına ilişkin grafiği göreceksiniz;

ABD Petrol Sondaj Sayısı Grafiği
Kaynak: Investing

Öte yandan üretilen petrolün nerede depolanacağı akıllarda soru işareti oluşturmaya devam ediyor. Analistlerin büyük kısmı kapasitelerin yakın zamanda tamamen dolabileceği konusunda uyarıda bulundular. Samsung Futures Inc. emtia analisti Kim Kwangrae, düşüncelerini şöyle aktardı;

Kim Kwangrae Petrol YorumuÖte yandan yeni haftanın ilk gününe düşüşle başlayan Brent petrol saat 10:34’te 23,52 dolardan işlem görüyor. Gün içindeki fiyat aralığı 23,25 – 25,12 dolar oldu. Fiyatlar geçtiğimiz yıla kıyasla %73,4 oranında geriledi.

Brent Petrol 27 Nisan Grafik
Kaynak: Investing

Brent petrolü Cuma günü kapanışı 21,44 dolardan yapmıştı. Koronavirüs etkisiyle kendini gösterenpetroldeki fiyat düşüklüğü, üretim kısıntısı anlaşmalarına ve diğer tüm çabalara rağmen bir sonuç vermedi. Küresel salgında kaydedilen gelişmeler fiyatlarda bir süre daha belirleyici olacak gibi görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%