Yatırım yapmaya başla!

Artırımdan Sonra Gözler Faiz Tahminlerinde

Artırımdan Sonra Gözler Faiz Tahminlerinde

Uluslararası piyasaların merakla beklediği FED kararı nihayet geldi. FED Başkanı Janet Yellen, iki gün süren toplantının ardından dün akşam faiz artırımı kararı alındığını duyurdu. Açıklama sonrası piyasalarda genel olarak ılımlı bir hava hakim oldu, hatta hisse senetlerinin çoğunda artış görüldü. Piyasaların aylardır beklediği bu konuda neticeye varıldı; ancak bu kez de gözler faiz oranlarının ne kadar olacağına çevrildi.

ABD Merkez Bankası FED tarafından yapılan açıklamanın ardından, traderlar gelecek yıl FED’in tahmininden daha az faiz artırımı gerçekleştirebileceğini öngörüyor. 25 baz puan faiz artışı kararı ile enflasyonun hızlanacağına yönelik güven de artmış oldu.

FED’in enflasyonu düşük tutan güçlerin geçici olduğunu düşündüğünü söyleyen Standish Mellon Asset Management Co. menkul kıymetler direktörü Brendon Murphy; “FED inatla ekonomik büyümeyi ve bunun yanında faiz artırımlarına ilişkin beklentileri abartılı hesaplıyor,” şeklinde bir değerlendirme yaptı.

Gösterge FED fonları faizleri için gelecek yıl sonunda FED yetkililerinin tahminlerinin ortalaması %1.375 olurken, traderlar bu oranın %0.85 civarında olacağını öngörüyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri ise %1-1.25 aralığında.

İstihdamdaki artışın son iki ayda beklentilerin üzerinde geldiğini bildiren FED yetkilileri, faiz kararlarının ekonomik büyüme ve enflasyondaki iyileşmeye bağımlı olduğunu ifade etti. FED politika yapıcıları, Ekim ayındaki enflasyon göstergesinin %2 hedefinin oldukça altında kaldığını söylerken; tahvil piyasası 2025’e kadar yıllık enflasyon oranını %1.5 olarak tahmin ediyor.

New York’ta Chilton Investment Services LLC sabit getirili menkul kıymetler şef yatırım yetkilisi Tim Horan konuyla ilgili olarak; “FED enflasyon hedefinin yakalanması konusunda biraz fazla iyimser. Getiri eğrisinin daha uzun vadeli ucundaki Hazine tahvili faizlerinde sınırlama göreceğiz, zira enflasyon sorumunuz yok,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum