HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Arjantin Pesosu Kuru Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Arjantin’in resmi para birimi olan Arjantin pesosu, daha çok yerel yaşayan yatırımcılar tarafından tercih edilir. Majör dövizler karşılığında pesoya yatırım yapılarak, beklentiler karşılanır Bu kapsamda Arjantin pesosunun uluslararası kodu ARS’dir. Yerel sembolü ise dolar işaretidir. Arjantin Merkez Bankası tarafından basılan banknotlar ve madeni paralar piyasaya sürülmektedir. 1 peso, 100 centavoya eşittir.

Birikimlerini değerlendirmek isteyenlerin tercihini oluşturan Arjantin pesosu, genellikle majör dövizler ile birleşerek işlem görür. Bu anlamda piyasalarda en yüksek işlem hacmine sahip olan pariteler; USD/ARS, EUR/ARS ve TRY/ARS’tır. Bu döviz çiftleri alıp satılarak, aradaki alım – satım arası farktan kazanç sağlanır. Bunun için elbette ki anlık dalgalanan döviz değerlerini doğru tahmin etmeniz gerekiyor. Bu kapsamda canlı döviz grafikleri ve anlık piyasa takipleri yardımcınız olacaktır.

Arjantin Pesosu Kurları ve Fiyatları [Dolar, Euro ve Türk Lirası]

USD/ARS paritesi canlı grafikleri incelendiğinde son yıllarda bu döviz çiftinin kurlarında ciddi bir yükseliş yaşandığını görebilirsiniz. Bu yükselişler döviz yatırımcıların dikkatini çekmiştir. Bu nedenle ABD doları – Arjantin pesosu kuru yatırımda daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Paritenin en yüksek değeri 2017’nin Ocak ayında 15,9090 olarak kayıtlara geçmiştir. Bu yükselişlerin ardından satış dalgası geldiği için parite, Şubat ve Mart ayına düşüşle başlamıştır.

Euro – Arjantin pesosu kuru da USD/ARS kuru gibi son yıllarda yükselmeye başlamıştır. Önceki yıllarda paritenin değeri oldukça düşüktür. Stabil bir düzeyde ilerleyen kurlar, şimdiler de dalgalı bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni elbette ki paritenin tercih edilemeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Biliyorsunuz arz – talep direkt olarak dövizlerin değerini etkiler. Bu etki de EUR/ARS paritesi canlı grafikleri ile gözle görülebilir. Aynı zamanda grafikler yardımıyla ilerideki fiyat hareketleri de tahmin edilebilir. Bu nedenle yatırım yaptığınız sürece canlı döviz grafiklerini takip etmelisiniz.

Türk lirası – Arjantin pesosu canlı grafikleri üzerinden paritenin gelişimini izleyebilirsiniz. Bilhassa 2016 yılında TRY/ARS kuru en yüksek seviyelerine çıkmıştır. Ardından genellikle düşüş eğilimi TRY/ARS kuruna hakim olmuştur. Zaman zaman yükselişler yaşansa dahi ardından trend aşağı yönlü hareket etmiştir. Türk lirası karşısında değer kaybeden peso, paritenin değerine olumsuz yansımaktadır. Bu nedenle şu sıralar pek tercih edilmemektedir. Daha çok uzun vadede yüksek kazanç sağlamayı mümkün kılmaktadır.

Kısaca Arjantin Ekonomisi Hakkında Bilgiler

Latin ülkeleri arasında yer alan Arjantin, Meksika ve Brezilya’dan sonra en büyük ekonomiye sahip olan 3. ülkedir. Bölgelere göre gelir dağılımı açısından uçurumlar bulunsa da kişi başına düşen gelir fazladır. Bu ülkenin ekonomik yapısı genellikle hizmet sektörüne bağlıdır. Öyle ki ekonomik kaynakların yaklaşık % 60’lık kısmı hizmet sektöründen oluşmaktadır. Ardından sanayi ve tarım sektörleri büyümeyi desteklemektedir. Özellikle tarım ürünleri, Arjantin ekonomisine önemli katkıda bulunmaktadır.

Sanayi kollarına baktığımız zaman ülkede otomotiv, petrokimya, gıda – içecek ürünleri gelişmiştir. Ticaretin gelişiminde özellikle ihracat vergilerinin kaldırılması etkili olmuştur. Enflasyon rakamların tek haneli seviyelere düşürülmesi için bu adım atılmıştır. Aynı zamanda döviz kuru piyasa koşullarınca belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra Arjantin ülke borçlarını yeniden yapılandırmak yerine “akbaba fonlarına” yoğunlaşmıştır. Bu fonlar sayesinde dünya pazarına tekrar giriş yapmıştır.

Arjantin Ticari İlişkileri

Arjantin’in kriz yaşadığı dönemlerde ülkemizle olan ticari alışverişleri durma noktasına gelmiştir. Krizi atlattığı yıllarda Arjantin ile Türkiye arasındaki ihracat hacmi 127 milyon ABD dolarıdır. İthalat seviyesi ise 382,1 milyon dolar olarak kayıtlara geçmiştir. İthalat ürünlerin çoğu tarım mahsullerinden oluşmaktadır. İhracat ürünleri ise daha çok otomotiv parçaları ve sanayi aletleridir. Bunun dışında Türkiye ile Arjantin arasındaki yatırım ilişkisine değinecek olursak; diğer ülkelere göre daha azdır. Gerek coğrafi konum uzaklığı gerekse de dillerin anlaşılmaması yatırım ilişkisine zıt yönlü etki etmektedir.

Çevirici

USD
EUR

Haberler