Yatırım yapmaya başla!

Arjantin Kur Kontrolünde Yeminli İfade Zorunluluğuyla Yeni Bir Döneme Gidiyor

Arjantin döviz alımlarını kısıtlamada alıcıların "yeminli ifade" sunmalarını gerektirecek yeni bir karara vardı.
Arjantin Kur Kontrolünde Yeminli İfade Zorunluluğuyla Yeni Bir Döneme Gidiyor

Geçtiğimiz hafta sermayelerini kontrol altına alma konusunda bir karara varan Arjantin, bu kapsamda yeni düzenlemelere gidiyor. Latin Amerika’nın en büyük 3. ekonomisi konumunda bulunan ülkede döviz satın alan herkese birtakım kurallara uyma zorunluluğu getirildi.

Yapılan yeni düzenlemeye göre, geçtiğimiz yıl yüksek enflasyon ile kur şoklarıyla sarsılan Arjantin’de döviz alımı yapan kişiler bu dövizi tahvil alımında kullanmak için en az 5 gün bekleyecek ve buna dair söz verdiğini gösteren “yeminli bir ifade” sunmak zorunda olacak.

Bu değişiklikten önce döviz satın alımı gerçekleştirenler bu parayla anında tahvil satın alarak kısa sürede %4-5 oranında kazanç elde edebiliyor, bu da piyasalara dalgalanma getiriyordu.

Döviz Alımı Piyasalara Dalgalanma GetiriyorduArjantin Merkez Bankası tarafından yapılan bu uygulama, borç krizini engelleme ve spekülasyonları azaltma amacını taşıyan bir kur kontrol yöntemi olarak yorumlanıyor.

Döviz alıcılarının bu dövizi tahvil almak için kullanmadan önce en az 5 gün bekleyeceğine dair söz verme niteliği taşıyan yeminli ifade zorunluluğu ülkedeki sermayeleri önemli ölçüde kısıtlayacak gibi görünüyor.

Getirilen bu düzenleme, hükümetin para trafiği hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayacak ve bunun yanında kısa süreli karlar da engellenmiş olacak.

Firmaların döviz faaliyetleri ve yurt dışı para çıkışına yönelik yapılan bu kısıtlamalar finansal piyasaları dengeleme amacı taşıyor.

Finansal Piyasalar Dengelenecekİlk olarak 1 Eylül tarihinde kur kontrolleri yapmaya başlayan Arjantin hükümeti, bunu derinleşen ekonomik krizin tam ortasında yapmış ve bunun ülke ekonomisinin normal bir işleyişle seyretmesi için gerekli olduğunu bildirmişti. Tehlikede olan ekonomisini kurtarmaya çalışan Arjantin’in serbest piyasadan gittikçe uzaklaştığı göze çarpıyor.

Ülkenin merkez bankası geçtiğimiz ay dolarla mücadele etmek için döviz rezervlerinde 15 milyar dolarlık bir kayba uğramıştı. Bunun yanında Ağustos’ta Arjantin pesosunun dolar karşısında dörtte bir oranında değer kaybettiği görüldü. Yıllık enflasyonun ise 2019’un son ayında %60 seviyesinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum