Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Arjantin Covid-19 Etkilerini Milyoner Vergisiyle Silecek

Arjantin, koronavirüs ödemelerine yardımcı olmak için süper zenginlerden yalnızca bir kereye mahsus olmak için vergi alacak.
Arjantin Covid-19 Etkilerini Milyoner Vergisiyle Silecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Arjantin devam eden koronavirüs salgınının ortasında, hükümetin sağlık malzemeleri ve ekonomik yardım önlemlerini ödemesine yardımcı olmak için yeni bir varlık vergisini hayata geçirdi. Senato’daki milletvekilleri milyoner vergisi olarak adlandırılan tasarıyı Cuma geç saatlerde 26’ya karşı 42 oyla kabul ettiler.

Bu vergi, kişisel serveti 200 milyon pesonun (2,4 milyon dolar) üzerinde olanların, bir kereye mahsus en az %2 vergi ödemek zorunda kalacağı anlamına geliyor.
Arjantin Günlük Koronavirüs Vaka Sayısı
Kaynak: Worldometer

Yani yaklaşık 12 bin kişinin milyoner vergisi ödemesi gerekecek. Merkez-sol hükümet, yasanın Latin Amerika’nın üçüncü büyük ekonomisinin tıbbi ekipman ve malzeme satın alması için yararlı olacağını söyledi. Ayrıca küçük ve orta ölçekli firmalara destek sağlamak ve yoksul mahallelere yardım etmek için kullanılan fonlarla 3,7 milyar dolar civarında bir kaynak sağlanacağı tahmin ediliyor.

Arjantin’in 45 milyonluk nüfusu, koronavirüs salgını tarafından sert bir şekilde etkilendi. Ekim ayında 1 milyon doğrulanmış enfeksiyonu aşan yalnızca beş ülkeden birisiydi. Bugüne kadar 39,770 ölüm gerçekleşirken, toplamda 1,5 milyona yakın kişi enfekte oldu.

Sıkı halk sağlığı kısıtlamaları, halihazırda yüksek olan işsizlik seviyelerinden çok yüksek enflasyon oranlarından, artan yoksulluk seviyelerinden ve devasa hükümet borçlarından sersemlemiş bir ekonomiyi de engelledi.

OECD, Arjantin’in gerçek GSYİH büyümesinin bu yıl %12,9 oranında daralmaya işaret edeceğini tahmin ediliyor.
Arjantin 2020 3. Çeyrek GSYİH
Kaynak: INDEC

Aynı zamanda ülkenin koronavirüs salgınından kurtulmasının diğer tüm büyük ekonomilerin gerisinde kalmasını da bekliyor. Yeni varlık vergisinin yazarlarından biri, bunun ülkedeki vergi mükelleflerinin %0,8’ini etkileyeceğini tahmin ediyor.

Ülkenin iktidar partisinden milletvekili Senatör Anabel Fernandez Sagasti, Cumartesi günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Olağanüstü, çünkü koşullar olağanüstü. Katkıda bulunacak en çok olanlar ile buna ihtiyaç duyanlar arasında bağlantı noktaları bulmalıyız,” dedi.

AFP, vergiden elde edilen gelirin, %20’sinin tıbbi malzemelere, %20’sinin küçük ve orta ölçekli şirketlere, %15’inin sosyal gelişmelere, %20’sinin öğrenci burslarına ve %25’inin doğalgaz girişimlerine gideceğini bildirdi. Muhalefet milletvekilleri ise vergilerin bir defaya mahsus olma ihtimalinin düşük olduğu ve dış yatırımı caydırabileceklerini öne sürerek yeni tedbirleri eleştirdiler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu