Yatırım yapmaya başla!

ARCLK ve TTKOM 4Ç18 Bilançoları Beklentilerden İyi Gelirken Hisse Yansımaları Olumlu

Beklentilerini aşan ARCLK ve TTKM 2018 yılı 4. Çeyrek bilançolarının hisse senetlerine yansıması pozitif olurken, değerlenmeye geç katılan VESTL ve ASELS'e bakış şöyle;
ARCLK ve TTKOM 4Ç18 Bilançoları Beklentilerden İyi Gelirken Hisse Yansımaları Olumlu

Arçelik (ARCLK) beklentililerin üzerinde bir 2018 4. Çeyrek (4Ç18) bilançosu açıkladı. Şirket yıllık bazda net karını 280 milyon TL olarak duyurdu. Açıklanan net kar beklentinin üç katına tekabül etmekte. Güçlü satış getirileri ve operasyonel kar marjı 2018 yılının son çeyreğinde yüksek oranlı büyüme elde edilmesine kaynak görüldü. FAVÖK (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) beklentinin iki katına ulaştı ve 881 milyon TL olarak açıklandı.

Şirket gelirleri beklentiler dahilinde bir hareket gösterdi ve yıllık bazda %30’luk artış ile 7.4 milyar TL oldu. Beklentilerin üzerinde açıklanan mali tablo piyasa tarafından ARCLK için olumlu bir reaksiyonda gözlenebilir. Hisse 30 günlük değişimini pozitif yönde %16.85 olarak gerçekleştirirken, haftalık değişiminde negatif yönde %0.54’lük bir değişim sergiledi. Analistler tarafından bu gelişmeye rölatif hisse senedinin fiyat hedefinde bir güncelleme beklenebilir.

Türk Telekom Arçelik’e Paralel Mali Tablo Açıkladı

TTKOM ARCLK'e Paralel Açıkladığı Bilançoda Beklentiyi AştıTürk Telekom 4Ç18 bilançosunda geçen yılın aynı dönemli (4Ç17) verisinde açıkladığı 113 milyon TL net zarara karşılık 2.21 milyar TL net kar açıkladı. Piyasanın şirket açıklamasına dair beklentisi 2.05 milyar Türk lirası iken beklentinin üzerinde açıklanan net kar pozitif bir seyrin kapısını aralamış olarak gözlenebilir.

FAVÖK marjı yüksekliğini korudu. 4Ç18 tarihli tabloda konsolide FAVÖK %46.2 artış gösterdi ve 2.2 milyar TL olurken FAVÖK marjı ise %41.3 olarak kaydedildi. Açıklanan FAVÖK rakamı piyasa beklentisine (2.17 milyar TL) paralel izlendi. Hisse senedi üzerinde yatırım kuruluşlarının al tavsiyesi sabit tutulurken, bugün şirket ile bir telekonferans gerçekleşecek.

TTKOM günlük bazda %1.01 getiriye ulaşırken  4,98 TL/p’den işlem gerçekleştiriyor. Hisse senedinde aylık tepe nokta 5,03 olurken, dip ise 3,51 seviyesinde gerçekleşmişti. 52 haftalık değişim yükseliş ile pozitif hareket etse de negatif seyrini korudu ve %22.55 seviyesine ulaştı.

ASELS ve VESTL Primlenmesini Artırdı

Rötarlı Gelen ASELS ve VESTL PrimleniyorSon zamanlarda düşüşü ile dikkat çeken ASELS aylık bazda 22,58 TL’de düşük seviyesini kaydetmişti. Bu hafta THYAO ile paralel hareket eden hisse senedinde değerlenme ivme kazanırken günlük bazda %0.30’luk getiri ile 26,44 TL’den işlemler görülmekte. Şirket geçtiğimiz aylarda KAP’ta yaptığı açıklamalarda güzel olarak nitelendirilebilecek anlaşmalara imza atmış, işler almıştı. Pozitif hareketlerin beklenmesine kaynak bu açıklamaların hisse senedindeki yansıması rötarlı gerçekleşiyor.

VESTL geçtiğimiz yaz sonlarına doğru 8-9 TL bandında alım satıma müsait bir görünümde idi. Hisse düşüşünü 5,25 TL/p seviyesine kadar gevşeterek yatırımcısını ürkütmüştü ancak son toparlanmada geç del olsa nasibini alan kağıtta gün %2.37 değer kazanımında ve 6,91 TL’den fiyatlanmakta. 7 TL’den sonra düzeltmelerin de tamamlandığı senaryoda genel hareket bozulmaz ise yıl ortalarında yeniden 8 TL’lerin konuşulma ihtimali gündeme gelebilicektir. Kağıdın aylık değişimi %24.32 değerlenme yönünde görülmekte.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum