Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arçelik, Maçko, Bera ve Smart Güneş’ten Güncel Haberler

BIST şirketlerine dair gelişmelerin yer aldığı haberimizde, yeni açılan paylar, iş sözleşmeleri ve sermaye artırımlarına dair güncel bilgileri bulabilirsiniz.
Arçelik, Maçko, Bera ve Smart Güneş’ten Güncel Haberler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’daki satışlar haftanın dördüncü işlem gününde de sürüyor. BIST 100 endeksi güne yüzde 0,11 değer kaybıyla 5.291 puandan başladı. Dün öğleden sonra yüzde 5’e yakın geriledikten sonra toparlanıp, kapanışı yüzde 1,28 düşüşle gerçekleştirmişti.

Bu sabah açılışın ardından kayıplarına devam ederken, yatırımcılar şirketlere dair gelişmeleri yakından izliyor. Arçelik, dün akşam 2022 dördüncü çeyrek bilançosunu açıkladı.

Şirket, 2022’nin son çeyreğinde 2,66 milyar TL, yılın tamamında ise 4,7 milyar TL net kar elde etti. Bu sabah yaptığı açıklamada, 2023 yılında Türkiye hasılatının yüzde 45, uluslararası hasılatının ise 6 büyümesini hedeflediklerini bildirdi.

Diğer BIST şirketlerinin paylaştığı güncel haberlerden bazıları şöyle:

MACKO – Geçen hafta halka arz edilen Mackolik İnternet Hizmetleri Ticaret A.Ş.’nin payları bugün (26.01.2023) MACKO koduyla Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da, 38 TL fiyattan işlem görmeye başladı.

Şimdi Kayıt Olun

INDES – İndeks Bilgisayar Sistemleri Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. 25 Ocak 2023 tarihinde 58.354 adet pay geri alımı yaptı. Bu alım işleminin ardından şirketin sahip olduğu pay oranı 729.925’e ulaştı.

AEFES – Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş. 2019 yılında yapılan bir hisse alım sözleşmesine dair açıklama yaptı. Anadolu Efes ve Özgörkey Holding arasında, 4 Aralık 2019 tarihinde yapılan anlaşma uyarınca, Özgörkey Holding’e, Anadolu Etap Tarım üzerinde belirli yönetimsel, yönetime katılma ve pay sahipliği haklarının tanındığı hatırlatıldı.

Bugün yapılan özel durum açıklaması itibarıyla söz konusu hakların bir bölümünün sona erdiği ve bundan sonra Anadolu Efes’in şirketi tek başına kontrol edebilir hale geleceği açıklandı.

BERA – Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından yapılan açıklamaya göre Bera Holding’in 24 Ocak 2023 tarihinde başlayan yüzde 100 bedelsiz sermaye artırımı işlemi sonucunda, pay senetlerinin artırım karşılıkları 26 Ocak 2023 tarihinde hesaplara kaydedildi.

SMRTG – Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yüzde 100 bağlı ortaklığı Smart Güneş Enerji Ekipmanları Pazarlama A.Ş. ile yurt içinde yerleşik bir müşteri arasında KDV hariç 1.311.500,00 dolar tutarında güneş enerjisi santrali anahtar teslim kurulumuna dair sözleşme imzalandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.