Yatırım yapmaya başla!

Yapılan Araştırmalar Oyun Oynayanlarda Şiddete Eğilimin Artmadığını Gösteriyor

Video oyunlara yönelik yapılan bir araştırma oyuncuların şiddete eğiliminin artmadığını ortaya koydu.
Yapılan Araştırmalar Oyun Oynayanlarda Şiddete Eğilimin Artmadığını Gösteriyor

Günümüzde video oyun endüstrisi milyar dolarların döndüğü bir sektör haline geldi. Dünyanın önde gelen şirketleri birbirinden iddialı oyunlar ve konsollar geliştiriyor. Ayrıca bilgisayar teknolojisinde yaşanan gelişmeler de bu oyunların daha üstün deneyim sunmasını sağlıyor. Video oyunlar dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Sektörün bu derece yaygınlaşması oyun oynamanın insan sağlığına olan etkisine dair tartışmaları da beraberinde getirdi.

Video oyunların olumlu ve olumsuz etkisi uzun zamandır konuşulmakta. Bu konuya yönelik geçen yıllar içerisinde çok sayıda araştırma yapıldı. Sadece 2008 yılından bu yana 28 adet araştırma yapıldığı belirtiliyor. Son olarak bu araştırmaların hepsinden toplanan sonuçların derlendiği bir çalışma yapıldı. Genel kanı video oyunların insanların şiddete olan ilgisini artırmadığını gösteriyor.

Oyun ve Şiddet İlişkisi Araştırıldı

Oyun ve Şiddet İlişkisi Araştırıldı

Geçmişten bu yana farklı zevklere hitap eden çok sayıda video oyun insanların beğenisine sunulmuştur. Bu oyunların önemli bir bölümünün ise şiddet içerikli olduğu biliniyor. Son yılların en çok oynanan oyunları PUBG, Call of Duty: League of Legends, Counter Strike gibi yapımlar şiddet öğesi içeriyor. Bazı çevreler bu oyunların insanlarda şiddete olan eğilimi artırdığını iddia ediyor.

Yeni Zelanda’da Massey Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada video oyunlar ile insanlardaki şiddet arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmada oyun ile şiddet eğilimi arasında çok am çok küçük bir ilişki tespit edildi. Ancak istatiksel olarak bu ilişkinin bir anlam ifade etmediği belirtiliyor. Araştırmayı yapanlar video oyunlar ile insanların agresif davranışları arasında doğru orantılı bir ilişkinin olmadığını düşünüyor.

Yapılan 28 araştırmanın sadece birkaç tanesinde iki kavram arasında ufak bağlantılara yer verildi. 2011 yılında yapılan bir çalışmada ise video oyunların şiddete olan eğilimi azalttığı tespit edildi. Uzmanlar oyunlar ile insanların davranışları arasındaki ilişkiye yönelik araştırmalarını sürdüreceğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum