Yatırım yapmaya başla!

Araştırmalar İnsanların 5G Teknolojisine Hazır Olmadığını Gösteriyor

Strategy Analytics tarafından yapılan araştırma insanların henüz 5G teknolojisine hazır olmadığını gösteriyor.
Araştırmalar İnsanların 5G Teknolojisine Hazır Olmadığını Gösteriyor

Yapılan yatırımlar ile beraber internet altyapı teknolojilerinin sürekli geliştiğine tanık oluyoruz. Fiber optik altyapının yaygınlaşması daha fazla insanın hızlı internete kavuşmasına zemin hazırlıyor. Günümüzde akıllı telefon kullanıcıları 4G standardında internet hızlarına ulaşabiliyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana 5G standardının konuşulduğu biliniyor. Teknoloji ve telekomünikasyon şirketleri bu alana yönelik yatırımlarına hız vermiş durumda.

Çinli teknoloji devi Huawei hem altyapı hem de akıllı telefon modellerinde 5G yatırımları yapıyor. Qualcomm’un yeni işlemcileri ve Samsung’un amiral gemisi modellerinde de 5G desteğine rastlamak mümkün. Başta Çin olmak üzere Güney Kore, ABD, İngiltere, Almanya ve ülkemizde de 5G altyapısına yönelik yatırımlar tüm hızıyla sürüyor. Ancak yapılan bir araştırma insanların henüz bu teknolojiye tam anlamıyla hazır olmadığını gösteriyor.

5G’ye Yönelik Dikkat Çeken Araştırma

5G’ye Yönelik Dikkat Çeken Araştırma

Strategy Analytics’in raporu dünyanın büyük bölümünde 2G ve 3G teknolojilerinin 4G’ye göre çok daha yaygın bir şekilde kullanıldığını ortaya koyuyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde sosyal medyada dolaşan asılsız söylentiler sonucu insanlar 5G istasyonlarına saldırılar düzenledi. 5G’nin koronavirüsün yayılmasına olumlu etki ettiği iddia ediliyordu. Araştırmada bu gibi durumlar nedeniyle insanların henüz 5G’ye hazır olmadığı ifadesine yer veriliyor.

Rapora göre 2G ve 3G’nin kullanım oranı küresel düzeyde yüzde 46 seviyesinde. Halihazırda 4G’nin bile tam anlamıyla yaygınlaşması şu günlerde 5G’ye geçiş sürecinin nasıl olacağı merak ediliyor. Ülkemizde de yaygın olarak 4G kullanılıyor ancak kullanıcılar yüksek hız noktasında tatmin olmuş değil. İnsanlar mobil internet hızlarının yeterli olmadığını düşünüyor. 5G altyapısı ile internet hızlarında 4G’ye göre 10 kat artış yaşanacağı belirtiliyor.

Tabi yüksek internet hızlarının beraberinde fiyat artışına da neden olacağı belirtiliyor. İnsanların düşük bağlantı hızları ile internete bağlanıyor olmasının çeşitli sorunları beraberinde getireceği iddia ediliyor. 5G’ye yapılan yatırımların tüm hızıyla devam etmesine rağmen teknolojinin yaygınlaşmasının o kadar kolay olmadığı görüşü hakim.

Raporda ayrıca operatörlerin 5G deneyimini iyileştirmek adına mevcut 4G altyapısına yatırımlar yaptığına dikkat çekiliyor. Bu da halihazırda kullanıcılara olumlu yansıyor. Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik’te bulunan ülkeler 2G ve 3G ağlarını kaldırma işlemlerine başlamış durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum