Yatırım yapmaya başla!

Suudi Aramco Yabancı Değil, Yerel Borsada Halka Arz Edilecek!

Dünyanın en büyük petrol şirketi Aramco’nun dış borsalardan önce Tadawul’da halka arz edileceği söylendi. İşte uzun süredir merak edilen halka arzda gelinen son durum;
Suudi Aramco Yabancı Değil, Yerel Borsada Halka Arz Edilecek!

İlk olarak ABD Başkanı Franklin Roosevelt ve Kral Abdülaziz el-Suud tarafından kurulan Saudi Aramco’nun (Saudi Arabian Oil Company) dış borsalardan önce Tedavül’de halka arz edileceği duyuruldu.

Uzun süredir merakla beklenen halka arzın Suudi Menkul Kıymetler Borsası’nda yapılacak olması, Aramco’nun peşinden koşan uluslararası borsaların gündemine oturdu.

Suudi Aramco’nun halka arzı gerçekleşiyor mu sorusunun yanıtı, 2016’da gündeme geldiğinden bu yana merakla bekleniyordu.

Suudi Aramco’nun Halka Arzı Gerçekleşiyor mu?Zira Prens Salman, petrol varil fiyatlarında yaşanan düşüş sonrası ülke çapındaki reformlar kapsamınsa Aramco’nun halka arzının değerlendirilmeye alındığını duyurmuş, haber tüm dünyada yoğun ilgi ile karşılanmıştı.

Bu yılın Ocak ayında Suudi Aramco’nun CEO’su tarafından yapılan açıklama ise şirketin halka arz için hazır olduğunu ancak hükümetten onay beklendiğini göstermişti.

CEO Amin Nesser, şirketin planlandığı gibi 2018’in ikinci yarısında halka arz edileceğini, hükümetin borsaya açılış konusunda karara varmasının an meselesi olduğunu belirtmişti.

Amin Nesser Şirketin İkinci Yarıda Halka Arz Edileceğini Söyledi Ve alınan son bilgilere göre Suudi Aramco ilk açılışını New York ve Londra gibi uluslararası borsalardan ziyade kendi borsası Tedavül’de (Tadawul) yapmaya karar verdi. İlaveten; ülkedeki yolsuzluk soruşturmaları nedeniyle bu kadar geciken halka arz konusunda Tedavül’ün yanı sıra uluslararası ihtimallerin de değerlendirildiği söylendi.

WSJ’nin Suudi kaynaklardan edindiği bilgilere dayanan habere göre Aramco’nun bu kararının ardında Tedavül’e yabancı sermaye çekme isteği yatıyor.

Aramco Tedavül'de Halka Arz EdilecekDaha önce yabancı borsalara gayet sıcak bakan hatta geçtiğimiz günlerde yaptığı İngiltere ziyaretinde de bu konuyu masaya yatırdığı söylenen Prens Muhammed bin Salman’ın fikrinin değiştiği söyleniyor. Yine de bu hafta ABD ziyaretinde olacağı için Salman’ın halka arz ile ilgili herhangi bir açıklama yapmayacağı tahmin ediliyor.

Diğer taraftan söylentiler arasında petrol fiyatlarının geçen yıllara kıyasla yükselmesi nedeniyle halka arz işlemine eskisi kadar ihtiyaç duyulmadığı iddiaları da var. Ayrıca uzmanlar yatırımcılara, halka arzla ilgili olarak hükümetin petrol rezervlerini net sayılarla açıklamaması ve şirketin devlet yönetiminin elinde olması nedenleriyle uyarılarda bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum