Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aramco Yetkilileri: “Petrol Üretimindeki Toparlanma Hızı Beklenenden Daha Uzun Zaman Alabilir”

Hafta sonu Saudi Aramco'ya düzenlenen iki saldırının ardından petrolde oluşan üretim kaybına yönelik bu sabah gelen açıklama, yeni ortaya atılan bir öngörüyle sarsıldı.
Aramco Yetkilileri: “Petrol Üretimindeki Toparlanma Hızı Beklenenden Daha Uzun Zaman Alabilir”
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumartesi günü Saudi Aramco’ya ait iki petrol fabrikasına düzenlenen saldırının ardından ülke günlük 5,7 milyon varili bulan bir üretim kesintisine maruz kalmış, bu sabah şirketin CEO’su Nasser’den gelen açıklama aksayan üretimin üçte birlik kısmının bugün sonuna kadar yeniden sağlanabileceğini bildirmişti.

Tüm bu iyimser açıklamalara rağmen Saudi Aramco yetkililerinden daha sonra gelen bir başka haber, petrol üretiminin eski haline dönmesi konusunda daha az umut veren bir görüşe işaret etti.

Daha Az Umut Veren Bir Görüş PaylaşıldıÜlkenin milli petrol şirketi Aramco’nun yetkilileri gerçekleştirilen drone saldırılarının ardından petrol üretiminin toparlanma hızı konusunda iyimserliğini azalttı. Oysa ki bu sabah kaydedilen görüşler üretimin kısa süre içinde eski performansına kavuşabileceğine yönelik sinyaller veriyordu.

Kimliğini belirtmek istemeyen bir kaynaktan edinilen bilgiye göre, ülkede üretimi gerçekleştirilen petrolün yarısının işlendiği tesisin çalışmalarına tekrar kaldığı yerden devam etmesinin tahmin edilenden daha da uzun sürmesi söz konusu olabilir. Ayrıca şirket gün içinde yaşanan farklı gelişmeleri aktaracak.

Saudi Aramco, saldırılar nedeniyle aksayan petrol üretiminin bir bölümünün yeniden kazanılması için atıl kapasitedeki offshore petrol sahalarında üretimi artırmaya uğraştığı öğrenildi.

Saldırılar Nedeniyle Petrol Üretimi AksadıSaldırılarla birlikte günlük 5,7 milyon varillik üretim kaybına uğrayan bölgedeki söz konusu bu kayıp, petrol piyasasında bugüne kadar kaydedilen en büyük üretim aksaklığına karşılık geliyor. Bu durumun yarattığı etkiyle birlikte bugün petrol fiyatları önce rekor seviyelere tırmanıp, ardından gelen üretim açıklamalarıyla hafif gerileme kaydetti.

Diğer tarafından petrol üretimindeki bu olumsuzluğun ardından açıklama yapan bir kaynak, Suudi Arabistan’daki petrol ihtiyacının bu hafta krallıkta yer alan büyük depolardan karşılanıp normal seyrine devam edeceğini bildirdi.

Bazı ekonomistler ise, üretimdeki bu sıkıntı nedeniyle ham petrolde 100 dolar seviyesine kadar yükseliş olabileceğini öngördü. Avrupa Birliği’nden gelen açıklama söz konusu bu saldırıların bölgesel güvenlik açısından tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu