Yatırım yapmaya başla!

Suudi Aramco Doğal Gaz Üretimi için 150 Milyar Dolar Yatırım Yapacak!

Suudi Aramco gelecek 10 yılda 150 milyar dolarlık doğal gaz yatırımı planladığını açıkladı. Detaylar haberimizde;
Suudi Aramco Doğal Gaz Üretimi için 150 Milyar Dolar Yatırım Yapacak!

Suudi Arabistan’ın petrol devi Aramco’nun CEO’su dün yaptığı açıklamada; şirketin üretimi artırma ve ihracatçı olma hedeflerinden dolayı gaz genişleme stratejisinin önümüzdeki 10 yıl boyunca 150 milyar dolar değerinde yatırıma ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Bu noktada Aramco’nun ihraç etmek ya da kimyasallara dönüştürmek için daha fazla petrol sağlamak amacıyla geleneksel ve geleneksel olmayan gaz arama ve üretim programında hızla ilerlediği kaydedildi. Aramco CEO’sunun açıklamaları da yorumu desteklercesine doğal gaz üretimini günlük mevcut 14 milyar kübik kademden 23 milyar kübik kademe çıkartılacağını gösterdi.

Dubai’deki bir kimya endüstrisi etkinliğinde konuşan Amin Nasser; “gaz programımız, önümüzdeki 10 yılda yaklaşık 150 milyar dolar civarında yatırım çekecek” dedi.

Aramco CEO’su 150 Milyar Dolarlık Yatırım Planı “Ayrıca büyük konvansiyonel kaynaklarımızı hızla destekleyen birinci sınıf konvansiyonel olmayan gaz kaynaklarımız var” ifadelerini kullandı. Bunların yanında Nasser, hem sıvı hem etan açısından zengin olan bu geleneksel olmayan gazın Suudi Arabistan’ın kimyasal sektörünün büyümesinde önemli rol oynayacağını dile getirdi.

Aramco CEO’su konuşmasında şirketin büyük bir gaz üreticisi olduğunu ancak şirketin üretiminin büyük bir kısmının yerel olarak kullanıldığını da vurguladı.

Aramco CEO’su Doğal Gaz Üretimi Yorumu Burada Suudi Arabistan’ın enerji karışımını çeşitlendirmek ve ihracat için daha fazla ham petrol sağlamak için önümüzdeki beş ila altı yıl içinde gücünün yüzde 10’unu yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi amaçladığı bilgisi de verildi. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan bu ülke, 2023 yılına kadar 9.5 gigawatt yenilenebilir enerji hedefleyen 30 adet güneş ve rüzgar projesi geliştiriyordu. Krallık bununla birlikte 2032 yılına kadar 17.6 gigawatt nükleer kapasite yaratmayı planlıyordu.

Nasser verdiği demeçte ayrıca önümüzdeki 10 yıl içinde potansiyel alımların yanında dünya çapında kimyasallara 100 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını da aktardı.

Aramco Kimyasallara 100 Milyar Dolar Yatırım YapacakKeza Aramco, arıtma operasyonlarını ve petrokimyasal üretimini genişletme planlarıyla kimyasallarda küresel bir lider olmayı hedefliyordu. Şirketin dünyanın en büyük dördüncü petrokimya üreticisi olan Suudi Arabistan merkezli Sabic’ten stratejik bir pay satın almak istemesi de bunun parçalarından bir tanesiydi. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Suudi Aramco ve Sabic’in hükümet baskısı altında satış gerçekleştirebileceği yönünde haberler çıkmıştı.

Tüm bunların yanında ilgili haberlerde Suudi Aramco’nun ülke içinde ve dışında toplam rafine kapasitesini mevcut 5.4 milyon varil seviyesinden günde yaklaşık 8-10 milyon varile yükseltmeyi planladığı bilgilerine de yer verildi. Neticede CEO’nun açıklamalarına göre Aramco önümüzdeki 10 yıl içinde 500 milyar dolarlık daha büyük bir yatırım programının parçası olarak doğal gaz üretimini artırmak için 160 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum