Paylaşım

Aralık’ta Hizmet Sektörüne Güven Azaldı


 

Türkiye İstatistik Kurumu Aralık ayında hizmet sektörüne olan güvenin azaldığını bildirdi. Kasım ayında 100,05 olan hizmet sektörü güven endeksi, Aralık'ta 99,02'ye indi. Detaylar şöyle...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Aralık ayında hizmet sektörü güven endeksinde düşüş oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, Kasım ayında 100,05 iken, Aralık ayında 99.02 olarak belirlendi. Endeksteki bu düşüşün sebebi ise son üç aylık dönemde, hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen yatırımcı sayısının azalmasına bağlandı.

Son üç aylık dönem içerisinde iş durumunun arttığını söyleyen girişimci sayısında artış oldu. Hizmet sektöründe Kasım ayına kıyasla, hizmetlere olan talep %0.5, hizmetlere olan talep beklentisi %2.4 azalırken, iş durumu endeksinde %0.2 artış görüldü.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü, güven endeksinde de düşüş oldu. Endeks bu ay 104,93 geriledi. Bu düşüşte ise mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ev iş hacmi satışlarının artacağını bekleyen girişimci yönetici sayısındaki azalmanın büyük etkisi oldu. Son üç aylık dönemde iş hacmi satışlarının arttığını söyleyen girişimci yönetici sayısında ise yükselme oldu. Perakende ticaret sektöründe Aralık ayında bir önceki aya göre, mevcut mal stok seviyesi endeksi %1.6, iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi %2.1 oranında gerileme gösterdi. İş hacmi-satışlar endeksinde ise %2.9 artış oldu.

Bunların tam tersi Aralık ayında, inşaat sektöründe pozitif durum hakim oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi Kasım ayında 84,53 iken, Aralık ayında 85,11 seviyesine çıktı. Endeksteki bu artış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişimci sayısının artmasına bağlı olarak gerçekleşti. İnşaat sektöründe geçen aya göre alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %0.1, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi ise %1.1 oranında artış kaydetti.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın