Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aralık Ayı Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı!

2017 yılının son sektörel güven endeksi rakamları açıklandı. Perakende sektöründe artış olurken, inşaat ve hizmet sektöründe düşüş görüldü.
Aralık Ayı Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılının Aralık ayına ilişkin sektörel güven endeksleri raporunu yayınladı. Söz konusu verilere göre; hizmet ve inşaat sektörü endeksleri bir önceki aya göre düşüş gösterirken, perakende ticaret sektörü endeksinde artış görüldü.

Hizmet sektörü güven endeksi ve inşaat sektörü güven endeksinde düşüş devam etti.

Kasım ayında 99,7 olan mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, Aralık’ta %3,5 düşüşle 96,2’ye indi. Endeksteki bu düşüşün nedeni; son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve önümüzdeki üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen yönetici sayısının azalması oldu. Hizmet sektöründe Kasım ayına göre; iş durumu endeksi %5,2, hizmetlere olan talep endeksi %4,7 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %0,8 düşüş gösterdi.

Perakende ticaret sektörü endeksi, Kasım ayına göre %0,7 artış göstererek 100,6’ya yükseldi.

Söz konusu veri Kasım ayında referans değerinin altına inmişti. Endeksteki bu artış; son üç aylık dönemde iş hacmi ve satışlarının arttığını, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altına indiğini düşünen girişimci yönetici sayısının artmasından kaynaklandı. Perakende ticaret sektöründe Kasım ayına göre; iş hacmi ve satışlarda %1,3, mevcut mal stok seviyesi endeksinde %2,1 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksinde %1,1 düşüş meydana geldi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki aya göre %1 oranında azaldı.

Kasım ayında 82,4 olan endeks, Aralık’ta 81,6’ya indi. İnşaat sektöründeki bu azalış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini, mevsim normalinin üzerinde değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Endekste Kasım ayı ile kıyasladığımızda; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %3,5 azalırken, toplam çalışan sayısı beklenti endeksinde %0,8 oranında artış görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu