Yatırım yapmaya başla!

Trafikteki Tüm Araçlara Artık “Kara Kutu” Zorunluluğu Getiriliyor!

Ulaştırma Bakanlığı trafikte olan araçlara uçaklarda olan "kara kutu" sistemini getirme hazırlığına başladı. İşte detaylar...
Trafikteki Tüm Araçlara Artık “Kara Kutu” Zorunluluğu Getiriliyor!

Bahsettiğimiz kara kutu olayını tek duyduğumuz yer uçaklardı. Kara kutunun ne işe yaradığına gelirsek; özellikle uçaklarda oluşan kaza ve kaybolma vakalarına karşı enkaz bulma veya oluşan düşmenin neyden kaynaklı olduğunu ulaşmalarının tek anahtarı, kendi turuncu adı kara olan kutudur. Sanırım çok sır sakladığı için bu isim verilmiş.

Gündeme baktığımızda Ulaştırma Bakanlığı‘nın bu konu üzerinde çalışmalar yaptığını öğrendik. Sistemin aynı mantık üzerinden gidileceği, araçlar için geliştirileninin belki uçaklarınkinden daha küçük olması bekleniyor. Düşünce ve mantık olarak baktığımızda Bakanlığın bu girişimi oldukça mantıklı.

e-Call adı verilen bu sistemin tüm araçlarda zorunlu olması bekleniyor.

Tüm Araçlara Kara Kutu Koyulacak

İlk etapta çıkan bir söylentide araçların plakalarına mikro çip takılarak, sürücü bilgileri ve uydu sinyal bağlantılı bir sistem kurulacağı ortaya atılmıştı. Şimdi ise kara kutunun olması daha ağır basıyor.

Bu sistem sayesinde uydu üzerinden arabaların veri alış verişleri yapılabilecek.

Tüm Araçlara Kara Kutu Koyulacak Uçak Tipi

Dediğimiz gibi mantık uçakta olanlarla aynı. Kaza durumlarında; mesela bir uçuruma uçtuğunuz anda sizi bulamayan yakınlarınız ve kurtarma ekipleri sinyal takip yoluyla size ulaşabilecek. Olaya geniş baktığımızda kesinlikle olması gerektiğini düşünüyoruz.

Düşünülen bu sistem büyük ihtimal ile günümüz araçlarının teknolojik güvenlik özelliklerine entegreli yapılacak. Yani kara kutu aynı zamanda trafik içinde yaptığımız çoğu hareketi izleyebilecek. Buna bir örnek verecek olursak; hatalı sollamalarda kimin suçlu olduğu, kırmızı ışık ihlali vb. hatalarda herşey daha net olacağı düşünülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum