Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aracı Kurumlar Yanıtladı: Borsa Hangi Yoldan İlerleyecek?

Borsadaki sert oynaklıkların geride kalıp kalmadığı sorusu yanıt buldu. Aracı kurumların 2023 strateji raporlarında borsanın gelecek günlerdeki karnesi çıkarıldı.
Aracı Kurumlar Yanıtladı: Borsa Hangi Yoldan İlerleyecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni yılın ilk haftasında yatırımcısını ters köşeye düşüren Borsa İstanbul’da 5 Ocak Perşembe günü yaşanan depremin ardından 2023 yılında borsanın hangi seviyede hareket edeceği sorusu yatırımcılar için merak konusu oldu.

Geçen hafta çizdiği performans tablosunda 4601,25 puana kadar düşüş yaşadıktan sonra yeni haftada toparlanma gösteren BIST 100 endeksi, haftalık bazda yüzde 4,4 oranında kazanç elde etti.

Volatil hareketlerin devamının gelip gelmeyeceğine ilişkin soru işaretleri ise aracı kurumların 2023 strateji raporlarıyla giderildi.

Deniz Yatırım ile Garanti Yatırım’ın raporlarında geçen sene rekor artışlara doymayan borsa için bu yıl uyarılar öne çıktı.

Yüksek enflasyon ortamında parasının değerini korumak için yatırım aracı olarak borsayı tercih eden özellikle küçük yatırımcıların hisse ve sektör seçimlerinde seçici davranmaları gerektiği yinelendi. Benzer uyarıyı dün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de yapmıştı.

GCM Yatırım Banner

Seçim Süreci Oynaklığı Artıracak

Deniz Yatırım’ın 2023 strateji raporundaki değerlendirmelerde, seçim sürecine giren Türkiye ekonomisinde makro verilere ve yüksek enflasyon verilerine odak kurulacağı belirtildi.

Seçime gidilirken fiyatlama beklentileri ile risklerin gün yüzüne çıkma ihtimalinin yüksek olduğu açıklandı.

Seçim ortamında oynaklıkların daha da kendini göstereceği belirtildi. Nitekim art arda iki kere devre kesicinin uygulandığı 5 Ocak gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan erken seçim açıklaması yapmıştı.

Seçim Tarihi Netleştiğinde 1-1.5 Aylık Süreçte Ayarlamalar Yapılacak

Bu süreçte ağır satış baskılarının olacağına yönelik beklentiler, Deniz Yatırım’ın raporunda yer aldı. Rapordaki değerlendirme şöyle oldu:

“Seçim tarihinin belirlenmesi ile birlikte yaklaşılan 1-1.5 aylık süreçte sektör-şirket bazlı portföy ayarlamaları, ayrışmaları elbette ki yaşanacaktır.”

Yatırımcılar için kısa vadeli ve ağır risk içerikli değil, uzun dönemli portföylerin tercih edilmesi önerildi. “Psikolojik olarak dalga boylarının arttığı dönemlerde rasyonaliteden uzaklaşılma eğiliminin ağır bastığı gerçeğinin hatırlanması” gerektiğinin altı çizildi.

2023 raporunda ana gündem maddesinin belirsizlik olduğu, küresel ve yerel koşullara göre yapılacak fiyatlamalar için “Orta-uzun vadeli tahmin yapmaktan sapılan bir noktada olduğumuzun altını kalın çizgilerle çizerek belirtmek gerektiği” söylendi.

2023 için BİST100 Hedef Beklentisi 7100

Yeni yıldaki belirsizlik ortamına rağmen BİST100 endeksi için karamsar bir tablo oluşturulmadı. Geçen yıl başarılı performans gösteren BIST için oluşan ilginin dalgalanmalara rağmen korunacağı beklentisinin yer aldığı Deniz Yatırım’ın raporunda şu açıklama yapıldı:

“…Sepet mantığı gözetmenin ve gerektiği noktada likit kalmanın da yatırım tercihlerinden birisi olduğu gerçeğini unutmamanın en değerli yaklaşımı işaret edeceğine inanıyoruz. BIST 100 endeksi için 12-ay hedef fiyat seviyemiz yüzde 42 yükselişle 7100 seviyesini işaret ediyor.”

İktidarın Seçim Hamleleri Enflasyonun Ateşini Artırır

Garanti Yatırım mali piyasalar stratejisi 2023 raporunda, son 3 yıldır çıkmaza giren küresel ekonomi ortamında farklı konumda yer alan Türkiye’nin yeni yılda da benzer tavrı sürdürmesi beklendi.

Seçimden önce kredi musluklarını açarak ekonomiyi daha da ısıtan yönetimin enflasyonist baskıyı alevlendireceğinin altı çizildi.

Raporda, “2021’de TL’deki değer kaybının ve 2022’deki emtia fiyatlarının yaratmış olduğu baz etkisiyle yıllık enflasyonun 2023’ün dördüncü çeyreğine kadar yavaşlamasını bekliyoruz” değerlendirmesi yer aldı.

Borsada Oyun Henüz Bitmiş Değil

Garanti Yatırım’ın raporunda 2022’de görülen yükselişin 2023’te de devam edeceği beklentisiyle, “Borsa İstanbul’da oyun henüz bitmiş değil” denildi.

Geçen yıl borsadaki rekor artışlara hizmet eden etmenlerin gücünün bu yıl görece daha sınırlı kaldığı yorumu yapıldı.

Raporda, “2023’te BİST’te trendin, 2022 yılına göre çok daha dalgalı olması olasılığını yüksek görüyoruz. ‘Ne alırsan kazandırır’ dönemi yerine, bir kez daha ‘hangi sektör, hangi hisse’ sorularının öne çıkacağı bir dönem bizi bekliyor” ifadesi yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.