Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Araç Sahipleri Süre Daralıyor! Zamsız Tarife için Son Günler

Bu yılın ilk MTV taksit ödemeleri için süre daralıyor. Yeni yılda yüzde 60’a yakın zamlanan MTV’nin gecikmesi halinde aylık faiz uygulanacak.
Araç Sahipleri Süre Daralıyor! Zamsız Tarife için Son Günler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen yıl bir defaya mahsus iki kere alınan motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) yeni yıldaki ilk taksit ödemesi için ayrılan sürenin sonuna gelindi. İki eşit taksitte ödenecek olan MTV’nin 2024 yılı için ilk taksit ödemesi 1-31 Ocak tarih aralığını kapsıyor.

Bu yıl tahsil edilecek MTV tutarları, Cumhurbaşkanı imzasıyla paylaşılan yeniden değerleme oranı kapsamında yüzde 58,46 zamlı olacak.

Böylece 2024’te en düşük MTV tutarı 347 lira olurken, en yüksek 133 bin 572 lira olarak tahsil edilecek.

İkinci taksit ödemesi Temmuz ayında yapılacak olup, 4 gün sonra sona erecek olan ilk taksit ödemesinin yapılmaması halinde zamlı tarifeye geçilecek.

Taksit ödemelerinin gecikmesi halinde araç sahipleri aylık yüzde 3,5 oranında gecikme faizi ödemek zorunda kalacak.

GCM Yatırım Banner

Araç sahipleri, MTV ödemelerini Dijital Vergi Dairesi’nin internet sitesi üzerinden (dijital.gib.gov.tr) ya da mobil uygulamasından bu ayın sonuna kadar yapabilecek.

Ayrıca ödemeler, anlaşmalı bankalar üzerinde de havale yöntemi ile yapılabilecek olup, PTT şubeleri de kullanılabilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.