Yatırım yapmaya başla!

TÜVTÜRK Araç Muayene Kusur Tablosunda Değişiklik Yapıldı!

TÜVTÜRK araç muayenesinde "ağır kusur" kurallarında değişiklik yapıldı. İşte detaylar...
TÜVTÜRK Araç Muayene Kusur Tablosunda Değişiklik Yapıldı!

Hepimiz biliyoruz ki muayene sıfır araçlar için ilk 3 yıl sonrası, 3 yaşından büyük otomobiller için 2 yıl ve ticari araçlar için her yıl tekrarlanmaktadır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın üzerinde çalışma yaptığı TÜV kuralları yönünde kusur tablosunda değişikliğe gidildi.

Yeni kurallar arasına son zamanlarda gündemi oldukça meşgul eden cam filmi yasağı da eklendi. Ayrıca yine geçtiğimiz aylarda Türkiye çapında illerin belediyeleri ile ortak bir çalışma altında yapılan ve skandallara yol açan kameralı denetim sistemleri (EDS) yönünde de yönetmelikte değişiklik yapıldı.

Buna göre plakalarda vida ve benzeri ayrı metal parçalara izin verilmeyecek.

TÜVTÜRK Plakalarda Vida Olmayacak

EDS sisteminin okumasını engelleyecek folyo ve APP cinsi plakalı arabalar TÜVTÜRK’ten geçemeyecek.

TÜVTÜRK App Plaka ve Folyo Olmayacak

Ağır kusurlu araç kapsamında görüşü engelleyecek şekilde cam hasarı olan araçlar da ağır kusurlu sayılacak.

TÜVTÜRK Kırık ve Çatlak Ağır Kusuru

Şu anda düzenleme getirilmeye çalışılsa da cam filmi ağır kusurlu araç olarak değerlendirilecek.

TÜVTÜRK Filmli Camlar

Ayrıca plaka köşe zemini yönetmelikte mavi renk geçmektedir. Zemini kırmızı olan araçlar da ağır kusura alınacaktır. Plaka üzerine sadece folyo yapılması dışında üzerinde herhangi bir boya veya yanıltıcı-yansıtıcı madde varsa da muayeneden geçmesine engel teşkil edecektir.

Kısaca araç plakaları TŞOF (Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu) tarafından belirtilen standartlara uygun olması gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum