Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Araçların Anahtarsız Çalıştırma Sistemleri Ölüm Getiriyor!

Yapılan bir araştırmaya göre anahtarsız çalıştırma sistemine sahip bazı araç sahipleri, ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan kazalar yaşamış.
Araçların Anahtarsız Çalıştırma Sistemleri Ölüm Getiriyor!
HABER GİRİŞ

Eğer ki araçlarınız Start & Stop sistemiyle çalışıyorsa biraz tedirgin olmuşsunuzdur! Kontak anahtarlarıyla başlayan araç çalıştırma süreçleri son yıllarda yerini düğmelere bıraktı. Demir uçlu anahtarlar yerine kutucuk içerisine saklanmış sinyal yayıcılar sayesinde birşeye ihtiyaç duymadan tek düğme basışı ile işi bitiriyorsunuz. Elektronik devre ateşleyicisi sayesinde yapılan motor startı, teknolojik bağlamda basit olarak görebiliriz.

Ancak bazı araştırmalar bu basit olayın bazen sonuçlarının yaralanma ve ölüme kadar götürdüğünü gösteriyor. Amerika’da yapılan bir araştırmada, ülke çapındaki araçların yarısının Start & Stop’lu olmasından dolayı bazı kötü sonuçların ondan kaynaklı olduğu anlaşılmış.

Anahtarsız Çalıştırma Yüzünden 28 Kişi Hayatını Kaybetmiş

Anahtarsız Çalıştırma Yüzünden 28 Kişi Hayatını KaybetmişThe New York Times‘ın raporlarına bakılırsa, Amerika’da satılan araçların yarısı anahtarsız çalıştırma yöntemiyle geliyor. En başta 28 kişinin ölüm nedeninin neden buna bağlandığına bakalım. Motor ünitelerimiz 3.0L, 4.0L veya 5.0L  dizel olmadığı sürece sesli çalışan bir mekanizmaya sahiptir. Benzinli ufak hacimli otomobillerin ise rölanti halinde ses desibelleri oldukça alçaktır.

Araştırma raporlarına göre ölen 28 kişi araçlarını garaja soktuktan sonra stop düğmesine basmadığı için çalışır vaziyette unutuyor ve karbonmonoksit gazından zehirlenerek ölüyorlar. Düşünüldüğünde alışkanlık gereği kontak anahtarı mutlaka yerinden çıkartılmak zorunda. Çünkü aynı zamanda aracınızı da onla kilitliyorsunuz.

Raporun diğer yüzünde ise 45 kişinin bunun yüzünden yaralandığı ve bir kısmında büyük beyin hasarları oluştuğu bildirildi. Üreticiler, aracın çalışır vaziyetteyken kapalı ortamda gazı engelleyecek bir kesici sistem yapmadıkları için bu gibi üzücü durumlar defalarca yaşanmış.

GCM Yatırım Banner

Start & Stop Çalıştırma Sistemine Karşı Bazı Öneriler Sunulmuş

Start & Stop Çalıştırma Sistemine Karşı Bazı Öneriler SunulmuşOtomotiv Mühendisleri Derneği, araç sahiplerini motorları stop konuma almadığı zaman sesli bir uyarıcı mekanizmanın olması gerektiğini söylüyorlar. Maliyet bakımından mı otomotivciler yapmıyor diye bakıldığında da şirketleri zorlayıcı paraların olmadığı anlaşılmış.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Waymo’nun Chrysler Pacifica Otonom Aracı da Kazaya Karıştı!

Ford bu işe el atarak sanırız bazı modellerinde 30 dakikadan fazla çalışan ve anahtarı içeride olmayan otomobillerin otomatik motor durdurmasını yapabiliyor. Nihayetinde 28 kişiden başka insanın ölmemesi için her firmanın gerçekten basit olan uzun süreli rölanti motor çalışmasını otomatik durdurması gerekiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.