Yatırım yapmaya başla!

Araç Cam Filmlerine Yönelik Yeni Karar Çıktı!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2016 yılında serbest bıraktığı araç cam filmlerine yönelik yeni karar çıkardı. İşte detaylar...
Araç Cam Filmlerine Yönelik Yeni Karar Çıktı!

Sanırım ülkemizdeki en garip ve anlaşılmayanların başında “araçların cam filmi” gelmektedir. Bugün yasaklanıyor, yarın yasallaşıyor… Yıllar boyunca da bu aksesuar ve koruyucu özelliği olan malzemenin yasak mı yoksa yasal mı bir türlü karar verilememiştir. Geçtiğimiz senelerde yayınlanan bir yönergeyle araçlarda cam filminin serbest olduğu söylenmişti.

Durum o kadar belirsiz ki araçları filmi sürücelerin bir kısmına ceza yazılırken bir kısmına yazılmıyordu. Ancak film uygulaması Polislere sorulduğu zaman, haklı oldukları yanlarda var. Güvenlik görevlilerinin en koyu tonlarda seçilen cam filmleri yüzünden kendilerinin can güvenliğinin  olmadığını söylüyorlar. En koyu tonlardaki bir arabanın içerisinin görülmediğini ve  içeriden silah çekseler göremeyeceklerini aktarıyorlar.  Bunun yanında sağlık açısından güneş ışınlarından rahatsız olanlar da var!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı hızlı bir kararla cam filmi ve renkli camlara yeniden yasak getirdi.

Karayolları ve Trafik Yönetmeliği 63. maddesine göre “Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” hükmünü içeriyor.

Peki fabrikadan orjinal camları renkli olarak çıkan arabalar ne yapacak?

Kanun kesin olarak renkli camlara da yasak koydu. Bana kalırsa burada yapılması gereken, filmlerin tonlarıyla ilgili bir kural getirilmesiydi. Yani koyulukları farklı yüzdelerde olan cam filmlerinin belli sınırlara çekilmesi gerekiyordu. Dediğimiz gibi özellikle yaz aylarında yapılan yolculuklarda güneş ışınları sürücüyü etkilemektedir.

Hafif tonlu bir cam filmi bile güvenli sürüş sağlayabilmekte. Böylelikle 26 Ekim 2016 yılında yayımlanan “cam filmi serbest” yönetmeliğinin 1 yıl sonra yürürlüğe alınma durumu aynı gün kaldırılmış oldu. Bakalım bu konuyla ilgili ne gibi tepkiler gelecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum