Yatırım yapmaya başla!

2017 İlk Çeyrek Araba Satış Rakamları: Türkiye’de Hangi Marka Otomobil Daha Çok Sattı?

Her sene yapılan ve Türkiye'de otomobil satış rakamlarının belirlendiği sayımlar tamamlandı. Yılın ilk 3 ayında Türkiye'de araba markalarının, plazalarından ne kadar araç çıkardıkları belli oldu. Bakalım ODD'nin rapor sonuçları ne çıkmış?
2017 İlk Çeyrek Araba Satış Rakamları: Türkiye’de Hangi Marka Otomobil Daha Çok Sattı?

Her yıl yapılan ve Otomotiv Distribütörleri Derneği‘nin sunduğu en çok satışı yapılan araba raporları gün yüzüne çıktı. Her markanın araçlarını satabilmek adına yaptığı ummalı çalışmaları, senin belli aralıklarında Türkiye’de sunulmaktadır. Bu satış rakamları ülke içerisinde bulunan bir çok durumla bağlantılıdır. Ve üretici firmalar sene içerisinde olan olumsuz değişimlere maruz kalmaktadırlar. ODD‘nin ilk çeyrekte verdiği rapor, 2017 yılının ilk 3 ayında satışların %9.35 düştüğünü bildirdiler. Bu rakamlar sadece otomobil olarak değil, markaların bünyesinde çıkardığı ticari araçlarıda kapsamaktadır.

Geçen yıla göre oranlara baktığımızda, azımsanmayacak bir eksilme görüyoruz. 2016 yılının ilk çeyreğinde 127 bin 921 adet otomobil satışı olurken, bu yılın rakamları 115 bin 963 adet olarak belirlenmiştir. Sonradan çıkan yeni vergilendirme sistemlerinin, bu satışlar üzerinde oldukça büyük bir etki yarattığını söyleyebilirim. Tabi ki oranlar her sene için farklı sonuçlar verebiliyor. Ama özellikle ticari satışların %1 civarları azalması, zor durumu gözler önüne sermektedir.

Bakalım markalar 2017 yılının ilk 3 ayında ne kadar satış rakamlarına ulaşmışlar:

1 Bentley

Bentley markası altında satış yapılan otomobil sayısı 2016 yılında 9 adetmiş. Bu seneye baktığımız zaman sadece 3 adet olduğunu görmekteyiz. Bentley’in bu sene olmasa bile 2019 planları içerisinde olan EXP-12 6e serisinden farklı satış rakamları elde edebiliri.

2 Ferrari

İtalyan spor araba üreticisinin geçen sene kayıtlarına baktığımızda, 18 adet olarak belirlenmişti. Ancak bu sene satış rakamlarına baktığımızda ise 4 adet olarak görüyoruz. Demek ki GTC4 Lusso T fazla etkili olamamış.

3 Maserati

Otomobil dünyasında büyük prestij sahibi Maserati’nin de, 12 adet satışı olmuş. Bence 2017 Maserati Quattroporte‘nin pekde faydası olmamış!

4 Lexus

Japon devi Lexus‘un, Türkiyede’ki satışları artırma yönünde yaptığı bir çok değişiklik olsa da, ilk çeyrekte sadece 25 adet Lexus markası altında araç satışı gerçekleşmiş.

5 Infiniti

Nissan bünyesinin lüks markası Infiniti, ilk 3 ayda 26 adetlik oldukça düşük satış gerçekleştirmiş.

6 Aston Martin

Dünyada en çok hayali kurulan arabalardan birisi olan Aston Martin‘de, bu seneye az satışlarla devam ediyor. 2016 yılında ki satış rakamlarına baktığımızda 29 adet olarak belirlenmişti. Aston Martin, 2017 ilk çeyreğinde ki satışları bir hayli düşerek 12 adet olarak belirlenmiş.

7 Jaguar

Jaguar, son zamanlarda F-Type ile biraz çıkış yakalasa da 3 aylık satış rakamları 39‘u göstermiş.

8 Ssangyong

Güçlü bir firmanın desteğinden sonra adından oldukça fazla söz ettiren Ssangyong, sadece 96 adet aracını yollara çıkartabilmiş.

9 Alfa Romeo

Son zamanlarda Giulia ile adından çok söz ettiren Alfa Romeo, 119 adet satışı ile geçen seneye göre %50 düşüş olduğunu görüyoruz.

10 Porsche

Alman sporcu Porsche 188 adetlik fena sayılmayacak satış gerçekleştirmiş. Panamera‘nın yenilenmiş olması, diğer aylarda daha fazla çıkış yapmasını sağlayabilir.

11 Land Rover

4×4 SUV segmentinin duayeni Land Rover, ilk çeyrekte 210 adet satış gerçekleştirmiş. Firmanın fiyat düzeyine baktığımızda bence Mini markasına göre başarılı bir grafik çizmiş.

12 MINI

Yıllar boyudur tarzını koruyan Mini, sadece 218 adet araç satabilmiş.

13 Mazda

Türkiye’de reklam verme açısından pasif gözüken ancak kalite düzeyi iyi olan Mazda, 239 adet araç satışı yapmış.

14 Subaru

Subaru‘yu en son olarak, büyük SUV sınıfında gösterime çıkardığı Viziv-7 ile görmüştük. Subaru 2017 yılı çeyreğini 302 adet satış rakamı ile bitirmiş oldu.

15 Jeep

Jeep, çıkarma planlarında olduğu Wrangler Rubicon Pick-up modelinin şaşkınlığından sonra, ikinci şaşkınlık firmanın yaptığı satışlarda oldu. Amerikan savaşçısı sade 377 adet satış yapabilmiş.

16 Isuzu

Pick-up sınıfının liderlerinden sayabileceğimiz Isuzu, 486 adet satış gerçekleştirmiş.

17 Volvo

Bu sene bence Volvo’nun yılı olmalıydı! 2017 yılı için çıkardığı XC60 ve V90 modellerinin oldukça etkiliği olacağını düşündürmüştü. Yine de Volvo orta derecede yani, 600 adet satışı ile listeye girebilmiş.

18 Mitsubishi

Mitsubushi, ASX serisini yenilemesi ile ufak bir kıpırdanma yaşamış. Japon temsilci ilk çeyrekte 750 adet araç satabilmiş.

19 Seat

Seat‘ın en buyuk avantajlarından birinin VW bünyesi altında olduğunu biliyoruz. Seat, çıkardığı son derece güzel modellerinin, satış rakamlarını büyük ölçüde etkilediğini düşünüyorum. ODD’nin verdiği rakamlara göre Seat’ın, 2.262 adet satışı kayıtlara geçilmiş.

20 KIA

Tasarımlarıyla son yılların en popüler markası haline gelen Kia, 2.354 adet araç satmış.

21 Audi

Bmw ve Mercedes rekabetinin tam ortasında yer alan Audi, 2.614 adet satış gerçekleştirmiş. Audi Q6 E-Tron‘un üretimine geçtiği zaman büyük ihtimal elektrikli motor sınıfında da yüksek satışlara ulaşabilir.

22 BMW

BMW, bir şekilde satış düzeyini koruyabilen bir firmadır. Türkiye’de ilk 3 ay içerisinde 2.816 adet satmayı başarmış. Gruba katılacak olan yeni üye X2 Concept modelini de, ayrıca merakla bekliyoruz.

23 Skoda

Çek otomobil üreticisi Skoda, VW grubun tasarım anlayışını kullanarak araç üreten bir firmadır. Skoda’ya son 10 yılın en iyi çıkış yapan firmaları arasına koyabiliriz. Bu çıkışların neticesi olarak da 3.485 adet satış gerçekleştirmiş.

24 Citroen

Araçlarına en son teknolojik ekipmanlarını koymayı çok seven Citroen, 4.596 adet araç satışı gerçekleştirmiş.

25 Mercedes-Benz

Son yıllarda binek otomobillerinin SUV modelleri ile çıkış yapan Mercedes, 5.411 adet satış rakamına ulaşmış.

26 Nissan

Nissan bu sene çıkardığı Yeni Maxima ile kendinen söz ettirmişti. Maxima’nın Nissan satışlarında katkısı olduğunu düşünmemekle beraber, ilk çeyrek satışları 5.526 adet olarak belirlenmiş.

27 Honda

Reklamı fazla sevmeyen firmalar arasına koyabileceğimiz Honda, Yeni Civic modeli ile ufakta olsa bir ivme kazanmış. Honda, ilk çeyrekte 5.972 adet araç satışı gerçekleştirmiş.

28 Toyota

Dünyanın en büyük firmalarından olan Toyota, her daim satış yapabilen bir firmadır. Bunun neticesi olarak ilk 3 ayda 7.041 adet satış gerçekleştirmiş.

29 Opel

Türkiye’de aktif olarak çok satış yapabilen Opel, ilk çeyrek satışları 7.243 adet olarak belirlenmiş.

30 Dacia

50 bin TL’ye alabileceğiniz 4×4 SUV listemizin ekonomik lideri Dacia, 8.414 adet araç satabilmiş.

31 Hyundai

Koreli Hyundai’de, her kesim insana hitap eden modelleri sayesinde 9.906 adet satış rakamına ulaşmış.

32 Ford

Ford‘u, TV’lerde en çok yeni model reklam yapan firma kategorisine koyabiliriz. Hatırlarsanız sizlerle beraber en son Edge modelini incelemiştik. “Peynir ekmek gibi satıyor” tabirine uyan Ford, 17.866 adet yollara araç çıkışını gerçekleştirmiş.

33 Fiat

Yüksek yatırım projesi Egea‘nın aileye katılması ile Fiat ekstra çıkışlar yaptı. Böylelikle Fiat bünyesinden ilk 3 ayda 18.483 adet araç satışı gerçekleşmiş.

34 Volkswagen

VW, bünyesinde oldukça fazla marka bulundursa da, kendi markası altında da inanılmaz satışlar yapabiliyor. Tabloya baktığımız zaman VW, 19.666 satış adediyle Fiat’ın da üstünde bir resim sergiliyor. VW’ye ileriki yıllarda Arteon ve Golf 8 modeli satışlara büyük katkıda bulanacağını düşünüyorum.

35 Renault

Renault ve ilklerle dolu başarı hikayesini devam ettiren Fransız temsilcisi, 21.222 adet satış gerçekleştirmiş. Konu Renault olunca herkesin kafasında muhakkak “bir şekilde satar” düşüncesi geliyordur.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum