Yatırım yapmaya başla!

Araba Sanatından Payına Düşeni Alan Birbirinden Çekici 18 BMW Modeli

Araba Sanatından Payına Düşeni Alan Birbirinden Çekici 18 BMW Modeli

BMW’nin üretmiş olduğu araçların birçoğunun yıllar içerisindeki performans gelişimini ve nasıl böyle dev bir isim halini aldığını önceden de incelemiştik. Özellikle 1. Dünya Savaşı sırasında 1916 yılının 7 Mart’ında savaş uçağı için kurulan, daha sonrada Versay Anlaşması ile otomotiv sektörüne geçiş yapıp Almanya’nın dev isimlerinden bir tanesi olmuştu. Birçok insanın hayranı olduğu bu marka, başyapıtlar üreterek aklımızı başımızdan almaya halen daha devam etmektedir. Peki, BMW araçlarının gerçekten de sanatçılar tarafından birer sanat eseri haline getirildiğini daha önce duymuş muydunuz?

BMW’nin sanat arabaları oldukça etkileyici hallerinden fazlasıyla tuhaf şekillere, hatta popüler kültürün fenomeni haline gelecek kadar yıllar içerisinde farklılık göstermeye devam etti. Şimdi sizlerle de oldukça şaşırtacak bu tasarımların her birinin hiçbir yerde yer almayan tarihlerini ve geçmişte bırakmış oldukları izleri paylaşacağız. Bugüne kadar üretilmiş bütün sanat arabaları hakkında bilmeniz gereken her şeye listemizde ulaşabilirsiniz.

İşte karşınızda BMW’nin araba sanatı hakkında bilmediğiniz her şey:

18 Sandy Calder – BMW 3.0 CSL

Yılı: 1975

Modeli: BMW 3.0 CSL

Sandy Calder - BMW 3.0 CSL3.0CSL modeli vahşi tarzından dolayı “Batmobile” olarak bilinmektedir. Sandy Calder, arabasını bebeği olarak gördüğü için üst kısmına beşik oyuncakları astığı tuhaf otomobil tasarımının yanı sıra, aynı zamanda da Braniff için jumbo jetler gibi boyamıştı. Bu ikilinin kombinasyonu oldukça vahşi ve fazlasıyla zordu.

17 Frank Stella – BMW 3.0 CSL

Yıl: 1976

Model: BMW 3.0 CSL

Frank Stella - BMW 3.0 CSLFrank Stella, aslında erken yaşlardan itibaren dışa vurumcu ressam Jackson Pollock’un yaratmış olduğu eserlerden etkilenmiştir. Bu araç için mühendislik sanatının bir temsili olması amaçlanmıştır. Stella’nın kendi dünyasında bu araba şöyle tarif edilir: “Bu grafik kağıdındaki bir çizimden meydana gelmiştir. Grafik kağıdı budur, bir grafiktir; ancak otomobilin formları üzerinde biçimlendirildiği zaman daha ilgi çekici hale gelmiştir. Teorik olarak, tuval üzerine resim çizmek gibi düşünün.”

16 Roy Lichtenstein – BMW 320i

Yıl: 1977

Model: BMW 320i

Roy Lichtenstein - BMW 320iLinchtenstein, Van Gogh gibi büyük ressamların eserlerini eşsiz bir tarzda uygulamak için oldukça cesur bir sanatçıdır. Ancak Linchtenstein bir sanat arabası üzerinde çalışmaya başladıktan sonra, bu tarzı ona taşıdı ve büyük ölçüde etkileyici bir tasarım ortaya çıkardı. “Boyalı çizgileri yolu sembolize ederek arabaya uymak zorundadır ve ayrıca sanat eseri, hareket halinde olduğunda etrafını çevreleyen bu porteye hayat veriyor.”

15 Andy Warhol – BMW M1

Yıl: 1979

Model: BMW M1

Andy Warhol - BMW M1Kaç adet BMW aracın başlangıçta bir Lamborghini olarak tasarlandığını ve Andy Warhol gibi bir efsane tarafından boyandığını biliyoruz? Warhol, araba üzerinde hız duygusunu arttırmak için bilinçli olarak biraz özensiz şekilde boyama yapmış. Bu durum besbelli işe yaramış olacak ki araç o yıl Le Mans’daki yarışı kendi sınıfında ikinci sırada tamamladı. Arabanın tamamen kola kutuları ve dolar sembolleri ile boyamaması bizleri fazlasıyla şaşırttı.

14 Ernst Fuchs – BMW 635 CSi

Yıl: 1982

Model: BMW 635 CSi

Ernst Fuchs - BMW 635 CSi635 CSi modeli zamanının en iyi arabalarından bir tanesiydi ve BMW ilk olarak bu aracı bir sanat arabası olarak kullanmaya karar verdi. Funch, arabayı nasıl boyadığını şu şekilde anlatıyor: “Geceleri bir tavşanın otoyol üzerinde koştuğu ve yanan bir arabanın üzerine sıçradığı görülebilir. Bu durum ilkel bir korku ve içindeki gerçeklik boyutunu yenen cesur bir hayaldir. Bu durum bana hangi renkleri seçeceğimi söylüyor. Arabanın hatlarını ve şeklini okuyabilir ve hız için çağrı yaptığını duyabilirim. Aşk alevlerinin üzerine bu güzel tavşanın atlayışını görüyorum, içerisindeki korkuyu mağlup ediyor…” Bu söylemler sizlere de biraz enteresan gelmedi mi?

13 Robert Rauschenberg – BMW 635 CSi

Yıl: 1986

Model: BMW 635 CSi

Robert Rauschenberg - BMW 635 CSiRobert Rauschenberg tarafından yaratılan bu sanat, onun hayatından kesitler sunmaktadır. Tekerlekleri yaparken eski yemek tabaklarını hayal etmiş. Evet, arabanın üzerinde çıplak bir kadın var ve Grande Odalisque tablosundakine benziyor. Diğer tarafında ise bataklığın bir fotoğrafı bulunuyor. Muhtemelen bu bir sapkın metafor bile değil. Sizler ile aynı şeyleri düşünmeme rağmen bu aracın bir çeşit müzeyi andırması amaçlanmıştır.

12 Michael Nelson Jagamara – BMW M3

Yıl: 1989

Model: BMW M3

Michael Nelson Jagamara - BMW M3Geniş gövdeli, hafif ağırlıkta, yarışa özendiren E30 fabrikasyonu M3 modelinin otomobil tarihindeki yeri değişmezdir. Sanat dünyasının dışındaki insanların çoğu, Avustralyalı Aborjin sanatçı Michael Nelson Jagamara’nın hikayesini bilmemektedirler. Bir doktorun oğlu olan Jagamara, hayatını devam ettirebilmek için çobanlık yaptı. Kuzey Avustralya’nın oldukça uzak bir köşesinde fazlasıyla nadir kumlu sanat formunu koruyarak bir hükümet yetkilisi olarak görevlendirildi. Tasarlamış olduğu bu araç bir kültüre dayanmaktadır.

11 Ken Done – BMW M3

Yıl: 1989

Model: BMW M3

Ken Done - BMW M3Ken Done, Avustralya’nın önde gelen popüler artistlerinden bir tanesidir. Bir dönem Sydney Olimpiyatları için çalışmaların bir demetini gerçekleştirdi ve Done, Australian Father of the Year Honor ödülünü kazandı. Ardından da Avustralya’nın sahil tarzı emperyonistik manzarasına dayanan görüşlerinin bir parçası olduğu bu tasarıma başladı.

10 Matazo Kayama – BMW 535i

Yıl: 1990

Model: BMW 535i

Matazo Kayama - BMW 535iKayama genellikle yöresel Japon teknikleri ile çalışır ve bu yüzden, arabanın bitene kadar neye benzediğini fark ettirmemek için folyo kullanır. Folyalar kalkıp da araba ortaya çıktığında ise göz alıcı bir sanat eseri karşımızda durur. Mavinin koyu tonu, gümüş grisinin parlaklığıyla oldukça hoş durmuş değil mi?

9 Cesar Manrique – BMW 730i

Yıl: 1990

Model: 730i

Cesar Manrique - BMW 730iMarique çevreci bir sanatçı, estetik açıdan hoş olan yeşilin tonlarını kullandığı modern yel değirmenlerine benzer tasarımlar oluşturur. Boyamış olduğu BMW’nin bu 7 serisinde, herhangi bir direnç olmadan havada süzülmenin mümkün olduğu izlenimini vermeyi amaçlamıştır.

8 A.R Penck – BMW Z1

Yıl: 1991

Model: Z1

A.R Penck - BMW Z1A.R Penck, ilkel çağlardakine benzer eserleri genellikle mağara resimleri ve Paskalya Adası heykelleri gibi görüyordu. Boyadığı Z1 modelinde mükemmel bir uyum vardı, kapılarının altındaki girinti ve çıkıntılar ile BMW’nin sıkça unutulan 3 serisi versiyonu inanılmaz derecede muhteşem görünüyordu. Açıkçası, mağara adamlarıyla süslü ve daha havalı olan Lamborghini kapıları için söyleyecek söz bulamıyorum…

7 Esther Mahlangu – BMW 525i

Yıl: 1991

Model: 525İ

Esther Mahlangu - BMW 525iMahlangu, aynı zamanda kendi için politik olarak tehlikeli olacak geleneksel Güney Afrika sanatının bir savunucusu oldu. Esther bu araçta, Afrika kabilelerine ait sonsuz kez tekrarlanan geometrik şekilleri kullandı. Aynı motifleri İngiliz Havayolları uçağına uygulayarak da oldukça popüler bir başarıya imza attı.

6 Sandro Chia – BMW M3 GTR

Yıl: 1992

Model: BMW M3 GTR

Sandro Chia - BMW M3 GTRŞaşırtıcı hayvan şekline benzer küçük bitkilerden oluşan Chia’nın sanatı, bütün duyguları içermektedir. Sanatçı, halihazırda oldukça büyük olan M3 modelinin yarış versiyonu üzerinde çalışmıştır. Bu yüzden Chia, bütün durumları temsil etmek amacıyla sokakta kullanılabilecek bir araba ortaya koymuştur.

5 David Hockney – BMW 850 CSi

Yıl: 1995

Model: BMW 850 CSi

David Hockney - BMW 850 CSi850 CSi modeli, güçlendirilmiş McLaren F1 arabası gibi V12 motora sahiptir ve David Hockney, iki yılını geçirdiği kraliçenin şövalyelik teklifini reddeden İngiliz sanat dünyasının bir efsanesidir. Hockney, CSi modelinin içerisinde David Caruso olmadığını göstermek için kaputun altındaki motor bölgesinin arka kısmına bir köpek, kapısına bir sürücü ve lastik sırtının dört bir yanını da boyamıştır.

4 Jenny Holzer – BMW V12 LMR

Yıl: 1999

Model: BMW V12 LMR

Jenny Holzer - BMW V12 LMRBu araba, bir araba satıcısının toplum tarafından genellikle eleştirilen feminist kızı tarafından dekore edilmiş bir yarış arabasıdır. Hem arabayı yavaşlamasını önlemek hem de insanların aracı gece görebilmeleri için; “Beni korumanı istiyorum! Sen oldukça komplekssin, tehlikeli değilsin ve ulaşılamaz olmak değişmeyen çekiciliktir,” ifadelerinin yer aldığı yüksek derecede yansıtıcı folyolar ile kaplanmıştır.

3 Olafur Eliasson – BMW H2R

Yıl: 2007

Model: BMW H2R

Olafur Eliasson - BMW H2RH2R modeli, BMW’nin hidrojen ile çalışan motor deneyidir. Yeryüzünün en hızlı hidrojen arabası olarak kayıtlara geçmiştir. Kısa sürede Danimarkalı sanatçı bu unsurları işinde kullanmak için öğrendi. Arabanın kasasını çıkartarak çelik örgü ile kapladı ve sonrasında 500 galonluk buzun içinde birkaç gün bekletti. Şekliyle dünyanın en büyük kokteyl shakerını andırıyor değil mi?

2 Robin Rhode – BMW Z4

Yıl: 2009

Model: BMW Z4

Robin Rhode - BMW Z4BMW, Wu Tang’ı seven ve daha önce yaratacağı sanat için araba hırsızı gibi davranan Robin Rhode’ye Z4 modelinden verdi. Sonuç mu? Şekil A’da göründüğü gibi tekerlekleri boya ile kaplandı.

TÜM ZAMANLARIN 0-100 PERFORMANSI EN İYİ 10 BMW MODELİ İÇİN TIKLAYIN.

1 Jeff Koons – BMW M3 GT2

Yıl: 2010

Model: M3 GT2

Jeff Koons - BMW M3 GT2Koons, muhteşem bir yatı Lady Gaga albüm kapağı ile kaplamak için her şeyi yaptı ve sanatın değeri için yaşayan bir sanatçı olduğunu ispatladı. Kendi sanat arabasını yapabilmek içinse öncelikle yaklaşık yedi yıl boyunca BMW şirketine yalvarmak zorunda kaldı. Sonunda Le Mans yarışında da yer alan otomobili elde etmeyi başardı. Andy Wharhol’un M1 modeline hürmeten, bu tarzda bir M3 GT2 modeli kullanıldı.

Baktığımızda bu araçların her biri sanat eseri niteliği taşımaktadır. İlginç tasarımlarının yanı sıra ilk bakışta dikkatleri üzerinde toplayan bu modeller, belki yakın zamanda kullanmakta olduğumuz düz renkli arabaları biraz da olsa renklendirebilir. Peki, sizler bu tasarımcıların yerinde olsaydınız hangi modele nasıl bir tarz uygulamak isterdiniz? Sorumuzun cevabı ile düşünce ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum