Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple’a Fransa’da Dava Açıldı: Yasayı İhlal Ettiler

Apple, Fransız uygulama geliştiricileri tarafından uygulama mağazası ücretleri nedeniyle dava edildi. Detaylar haberde;
Apple’a Fransa’da Dava Açıldı: Yasayı İhlal Ettiler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Apple Inc, Pazartesi günü Fransız uygulama geliştiricileri tarafından dava edildi.

iPhone üreticisi şirket, uygulama mağazasını kullanmak için fazla ücret alarak ABD antitröst yasasını ihlal etmekle suçlanıyor. Ülkedeki antitröst yasası, ticari şirketlerin davranışlarını ve organizasyonunu düzenleyen yasalar olarak biliniyor.

Figaro haber uygulamasını geliştiren Société du Figaro; L’Équipe spor haberleri ve akış uygulamasını geliştiren L’Équipe 24/24 ve Fransız içerik sağlayıcıları birliği olan Le Geste davacılar arasında yer alıyor.

Apple’ın Tekel Gücünü Kötüye Kullandığı İddia Ediliyor

California, Oakland’daki federal mahkemeye sunulan şikayete göre Apple, iOS tabanlı mobil cihazlarda uygulama dağıtımı üzerindeki tekel gücünü, bu cihazlar için yalnızca bir uygulama mağazasını zorunlu kılarak kötüye kullandı.

Davacılar bunun, California merkezli Cupertino şirketinin, 14 yıl boyunca rekabetler üstü yüzde 30 komisyon ve uygulama geliştiricilerine yıllık 99 dolar ücret talep etmesine olanak sağladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Apple’ın Eylemleri Rekabeti Yok Etmek Üzere Tasarlandı”

Bu durumun inovasyon ve tüketici tercihinine zarar verdiğini belirten davacıların şikayetinde “Apple’ın davranışı için geçerli bir ticari gereklilik veya rekabeti destekleyen bir gerekçe yok. Bunun yerine, Apple’ın eylemleri rekabeti yok etmek için tasarlandı” ifadelerine yer verildi.

Pazartesi günkü şikayet, daha fazla rekabete aykırı davranışa karşı bir ihtiyati tedbir ve ayrıca federal antitröst yasasını ve Kaliforniya eyalet yasalarını ihlal etmek için zarar bedeli talep ediyor.

Davacılar, ABD hukuk firması Hagens Berman Sobol Shapiro ve Paris merkezli Fayrouze Masmi-Dazi tarafından temsil ediliyor.

Dava, Apple’a karşı daha önce açılan Hagens Berman davasını andırıyor. Söz konusu dava, geçen Ağustos’ta Apple’ın komisyonlarının aşırı olduğunu söyleyen daha küçük iOS geliştiricileri için 100 milyon dolarlık bir anlaşmayla sonuçlanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.