Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Apple ve FBI Arasındaki Çatışma Sonlandı!

Apple ve FBI Arasındaki Çatışma Sonlandı!

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay dünyaca ünlü teknoloji devi Apple ile ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) karşı karşıya gelmişti. FBI peşinde olduğu bir terör örgütü mensubunun telefon bilgilerine ulaşmak adına Apple’den yardım istemişti. Ancak Apple, özel hayatın gizliliği ve güvenlik duvarı gerekçelerini dile getirerek FBI’nın yardım talebini reddettiğini duyurmuştu. O günlerde FBI, Apple’nin kapısını birçok kez çalmış ve kendilerine özel bir yazılım geliştirmesini istemişti. Bunun nedeni olarak ise teröristlerin veya zanlıların Apple marka telefonlarının gizli bilgilerine ulaşabilmeyi istemeleriydi. Ancak Apple güvenlik duvarı gerekçesiyle ret kararının arkasında durarak geri adım atmamıştı. Sürecin ilk günlerinde yaşanan tüm gelişmelere buradan ulaşabilirsiniz.

Birçok teknoloji devi Apple’ye destek vermişti

FBI ile Apple arasında yaşanan gerilim kısa süre içerisinde medyaya sızmış ve tüm dünyanın ilgisini çekmişti. Bilindiği üzere bugüne kadar FBI’yı karşısına alabilen oldukça az kuruluş olmuştu. Apple’nin bu net tavrı birçok teknoloji devi şirket tarafından da takdirle karşılanmış ve destek mesajları yayınlanmıştı. Dünyaca ünlü arama motoru Google ve sosyal paylaşım sitesi Twitter, yazılı bir açıklama yaparak Apple’ye destek vermişlerdi. Bunların yanı sıra Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise bir konferans konuşmasında, Apple’nin bu kararına saygı duyulması gerektiğini belirterek; FBI karşısında Apple’nin yanında saf tuttuğunu açıklamıştı.

Mahkemeye taşınmıştı

Apple’den birçok kez ret cevabını alan FBI, konuyu federal mahkemeye kadar taşımıştı. FBI da arkasına birçok terör mağduru ailenin desteğini alarak şirket üzerinde baskı kurmayı amaçlamıştı. Federal mahkeme, Apple’nin iPhone telefonun şifresinin kırılmasına yönelik FBI’ya yardım etmesine hükmetmişti. Apple ise bu kararın ardından yazılı bir dilekçe yazılacağını duyurmuş ve bu kararın reddedilmesi için gerekli tüm girişimlerin yapılacağını açıklamıştı. Mahkeme sürecine dair ayrıntıların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Apple’nin yardımına ihtiyacımız kalmadı!

ABD yetkilileri bugün bir açıklamada bulundular. FBI’nın Apple’den daha önce talep ettiği özel yazılım isteğini geri çeviren şirketin yardımına ihtiyaçlarının kalmadığını belirten yetkililer, bir terörist tarafından kullanılan iPhone’nin verilerine giriş sağladıklarını açıkladılar. Mahkeme koridorlarına kadar taşınan FBI ve Apple çatışması böylelikle sonlanmış oldu. Tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başaran ve özel hayatın gizliliğinin teknoloji sınırları içerisinde yeniden belirleneceği çatışmaya son nokta konuldu. ABD’li yetkililer teröristin telefonunda depoladığı tüm verilere başarıyla ulaştıklarını belirtirlerken, verilere hangi yöntemle ulaştıkları konusunda hiçbir açıklamada bulunmadılar.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum