Paylaşım

Apple Uygulamaları Artık Türkiye’de Daha Pahalı!


 

Teknoloji devi Apple, Türkiye ile beraber bazı ülkelerde fiyat politikasında değişikliğe gitti. Detaylar haberimizde…

Bilindiği üzere Apple‘in, piyasaya sürdüğü ürünlerin fiyatları her zaman tartışma konusu olmuştur. Rakiplerine göre her zaman biraz daha pahalı olması ile bilinen Apple, bu alanda dikkatleri üzerine toplayacak bir gelişmeye imza attı.

Apple, Türkiye ile beraber 6 ülkeye birden, vergi oranlarındaki değişimleri sebep göstererek bazı ürünlerinde zam yapma kararı aldı. Zam kararından etkilenen ülkelerin Türkiye ile beraber Ermenistan, Belarus, Suudi Arabisan, İsviçre ve BAE olduğu ortaya çıktı.

Zam Kararı Hangi Ürünleri Kapsıyor?

Dünyaca ünlü teknoloji devi Apple, almış olduğu zam kararını Türkiye sayfasından resmi olarak açıklamış durumda. Firmanın yapmış olduğu zam miktarı ise küçümsenecek bir oran değil. Apple Türkiye’den yapılan açıklamada fiyatlara yapılan zam miktarının %18 olduğu belirtildi.

Ancak yapılan zamdan aklınıza ilk gelecek ürünler etkilenmiyor. iPhone, MacBook, iPad ve diğer aksesuarlar Apple’in aldığı zam kararından etkilenmiyor. Firmanın en çok talep gören ürünlerinin bu zam kararından etkilenmemiş olması sevindirici bir gelişme. Apple’in zam kararı, uygulama mağazası App Store‘da bulunan uygulamaları ve uygulama üzerinden yapılan satışları kapsıyor.

Fiyat Artışından Etkilenen Ülkelerin Zam Oranları

Apple’in vergi uygulamalarından ötürü uyguladığı zamlardan Türkiye ile beraber Ermenistan, Beyaz Rusya, Suudi Arabistan, İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler de etkilenmiş durumda.

Firmanın ülkeler arasında değişiklik gösteren zam oranları ise şu şekilde:

  • Ermenistan : yüzde 20
  • Beyaz Rusya: yüzde 20
  • Suudi Arabistan: yüzde 5
  • İsviçre:  yüzde 7.7’ye
  • Türkiye: yüzde 18
  • Birleşik Arap Emirlikleri: yüzde 5
Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın