Yatırım yapmaya başla!

Apple Uygulamaları Artık Türkiye’de Daha Pahalı!

Teknoloji devi Apple, Türkiye ile beraber bazı ülkelerde fiyat politikasında değişikliğe gitti. Detaylar haberimizde…
Apple Uygulamaları Artık Türkiye’de Daha Pahalı!

Bilindiği üzere Apple‘in, piyasaya sürdüğü ürünlerin fiyatları her zaman tartışma konusu olmuştur. Rakiplerine göre her zaman biraz daha pahalı olması ile bilinen Apple, bu alanda dikkatleri üzerine toplayacak bir gelişmeye imza attı.

Apple, Türkiye ile beraber 6 ülkeye birden, vergi oranlarındaki değişimleri sebep göstererek bazı ürünlerinde zam yapma kararı aldı. Zam kararından etkilenen ülkelerin Türkiye ile beraber Ermenistan, Belarus, Suudi Arabisan, İsviçre ve BAE olduğu ortaya çıktı.

Zam Kararı Hangi Ürünleri Kapsıyor?

Dünyaca ünlü teknoloji devi Apple, almış olduğu zam kararını Türkiye sayfasından resmi olarak açıklamış durumda. Firmanın yapmış olduğu zam miktarı ise küçümsenecek bir oran değil. Apple Türkiye’den yapılan açıklamada fiyatlara yapılan zam miktarının %18 olduğu belirtildi.

Ancak yapılan zamdan aklınıza ilk gelecek ürünler etkilenmiyor. iPhone, MacBook, iPad ve diğer aksesuarlar Apple’in aldığı zam kararından etkilenmiyor. Firmanın en çok talep gören ürünlerinin bu zam kararından etkilenmemiş olması sevindirici bir gelişme. Apple’in zam kararı, uygulama mağazası App Store‘da bulunan uygulamaları ve uygulama üzerinden yapılan satışları kapsıyor.

Fiyat Artışından Etkilenen Ülkelerin Zam Oranları

Apple’in vergi uygulamalarından ötürü uyguladığı zamlardan Türkiye ile beraber Ermenistan, Beyaz Rusya, Suudi Arabistan, İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler de etkilenmiş durumda.

Firmanın ülkeler arasında değişiklik gösteren zam oranları ise şu şekilde:

  • Ermenistan : yüzde 20
  • Beyaz Rusya: yüzde 20
  • Suudi Arabistan: yüzde 5
  • İsviçre:  yüzde 7.7’ye
  • Türkiye: yüzde 18
  • Birleşik Arap Emirlikleri: yüzde 5

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum