Yatırım yapmaya başla!

Apple Uygulama Geliştiricilere Gizlilik Politikasını Şart Koşacak!

Teknoloji devi Apple, mağazasında faaliyet gösteren uygulama geliştiricilerden, gizlilik politikasını yayınlamayı şart koşacak. İşte detaylar…
Apple Uygulama Geliştiricilere Gizlilik Politikasını Şart Koşacak!

Geçtiğimiz dönemde Facebook’ta yaşanan veri skandallarının ardından, teknoloji şirketleri kullanıcı güvenliğine her zaman olduğundan daha fazla önem vermeye başladı. Kullanıcı güvenliği dendiği zaman akla ilk gelen şirketlerden birisi hiç kuşkusuz Apple olmaktadır. Ürettiği ürün ve yazılımlarda herhangi bir güvenlik skandalının olmaması için ekstra gayret gösteren teknoloji devi, gizlilik politikası şartlarında da değişikliğe gitti.

Geçtiğimiz günlerde AppStore’da kumar içerikli oyun ve uygulamaları tamamen kaldıran teknoloji devi, mevcut uygulama geliştiricilere de bir takım talimatlarda bulundu. Yeni alınan karara göre, App Store’da yer alan uygulama geliştiriciler, yayınladıkları uygulamalar için gizlilik politikası yayınlamak zorunda olacak.

Kural Tüm Geliştiricileri Kapsıyor

Kural Tüm Geliştiricileri Kapsıyor

App Store’da bugüne kadar sadece abonelik sistemi kullanan uygulamalarda gizlilik politikasını göstermek şart koşuluyordu. Ancak yeni alınan karara göre tüm uygulama geliştiricilerin gizlilik politikası gösteren bir bağlantıya yer vermesi gerektiği belirtildi.

Yeni gelen kural dahilinde, App Store’da yer alan geliştiriciler, yayınladıkları uygulamaların hangi verileri topladığın, ve ne amaçla kullanılacağına dair kullanıcılara açıklaması gerekiyor. Kullanıcıların kişisel verilerini nasıl devre dışı bırakacağına ya da sileceğine de, gönderilen gizlilik politikasında anlatılması gerekiyor.

Uygulama Ekim Ayında Başlıyor

Uygulama Ekim Ayında Başlıyor

Teknoloji devi Apple’ın yeni gizlilik politikası kuralları, 3 Ekim itibari ile zorunlu hale geliyor. Şirket, daha önceden yayınlanmış uygulamalar için bu şartı koşmuyor. Ancak uygulamanın üzerine yeni bir güncelleme yayınlanması halinde, gizlilik politikasının gösterilmesi gerektiği ifade edildi.

Apple yaptığı açıklamada gizlilik politikasını kullanmayan uygulamaların App Store’dan kaldırılmayacağını, ancak yayınlanacak güncellemelerde gizlilik politikasını yayınlaması gerektiğini belirtti. Geçtiğimiz aylarda Facebook’un yaşamış olduğu veri skandalı, tüm şirketlerin güvenlik endişelerinin artmasına neden olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum