Yatırım yapmaya başla!

Apple Uygulama Geliştirenlerden Aldığı Komisyonun Arkasında Durmayı Sürdürüyor

App Store’da tartışma konusu olan uygulamalardan alınan komisyon ücreti için Apple’dan yeni bir açıklama geldi.
Apple Uygulama Geliştirenlerden Aldığı Komisyonun Arkasında Durmayı Sürdürüyor

ABD’li teknoloji devi dünyanın en büyük şirketlerinden biri konumunda. iPhone, iPad ve Mac ürünleri ile pazarda büyük paya sahip olan şirket, bu cihazların yazılımlarını da kendisi geliştiriyor. iOS ve macOS sürümleri sürekli yeni özellikler kazanıyor ve kullanıcılara özel bir deneyim sunuyor. Apple iPhone ve iPad kullanıcıları için uygulama desteğini App Store mağazasından sunmakta. Dijital mağaza çok sayıda uygulamaya ev sahipliği yapmakta.

Geliştiriciler burada yayınladığı uygulamalar sayesinde büyük gelirler elde edebiliyor. Teknoloji devi burada yayınlanan uygulamalardan belli bir komisyon ücreti alıyor. Bu alınan ücret uzun zamandır geliştiricilerin tepkisini çekmekte.

Apple ayrıca önümüzdeki günlerde haksız rekabete neden olduğu ve tekelci davrandığı iddiasıyla mahkemede hakim karşısına çıkacak. Bu davada ayrıca Amazon, Facebook ve Google gibi devlerin de ifade vereceği belirtiliyor. Şirket bu gelişmeler ışığında App Store’dan almış olduğu komisyon oranına dair açıklamalarda bulundu.

Apple’dan Komisyon Açıklaması

Apple’dan Komisyon Açıklaması

Dijital platformlarda hizmet veren şirketlerin hızla büyümesi rekabeti de beraberinde getiriyor. Ancak bu rekabet tartışmalı olaylara konu olabiliyor. Arama motoru devi Google’ın sonuçlarda kendi ürünlerini öne çıkardığı iddia ediliyor. Şirket ayrıca Android telefonlara kendi tarayıcısı Chrome’u dayatmakla suçlanıyor. Apple tarafındaki eleştirilere gelecek olursak, teknoloji devi App Store’da uygulama geliştiricilerden yüzde 30 oranında komisyon alıyor.

Bu komisyon uzun zamandır tartışma yaratmaya devam ediyor. Bu oran uygulama içi aboneliklerde ikinci yıl içerisinde yüzde 15’e düşüyor. Geliştiriciler Apple’ı kendilerini ödeme yapmaya zorlamakla suçluyor. Hatta Spotify ve Netflix gibi şirketler App Store’dan uygulama içi abonelik kabul etmemeye başladı. Müzik servisi Spotify, App Store’da şirketin kendi müzik uygulaması Apple Music’i öne çıkardığını öne sürmüştü. Apple ise bu uygulamasının arkasında olmaya devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamada, “Apple kesinlikle tekelciliği savunan bir marka değil. Komisyonlardan elde ettiğimiz gelir, mağazamızda bulunan iki milyon uygulamanın hepsinden gelmiyor. Çok az uygulamadan komisyon alıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Alınan komisyonun diğer mağazalardan daha az olduğunun altını çizen teknoloji devi, “Geliştiriciler, App Store’un 2008 yılında hayata geçirilmesinden önce de daha fazla ödeme yapıyordu. Bu durum şimdi de değişmedi” açıklaması yapıldı.

Teknoloji devinden gelen son açıklamalar geliştiricilerden gelen tepkiye rağmen alınan komisyon ücretinde bir değişiklik olmayacağını işaret ediyor. Uygulama geliştiricilerden Apple’ın bu açıklaması sonrası ne gibi adımlar geleceğini ise bekleyip göreceğiz. 27 Temmuz’da Apple’ın ifade vereceği mahkemede ne gibi gelişmeler olacağı merak ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum