Yatırım yapmaya başla!

Apple, Bazı Ürünlerinin Çin Yaptırımlarından Muaf Olmasına Yönelik Talebini Sürdürüyor

ABD ile Çin arasında yaşanan karşılıklı yaptırımlar nedeniyle Apple vergi muafiyeti istiyor.
Apple, Bazı Ürünlerinin Çin Yaptırımlarından Muaf Olmasına Yönelik Talebini Sürdürüyor

Son dönemde ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları teknoloji şirketleri üzerinden derinden etkilere neden oluyor. Çin’de Huawei yaptırımlar ile karşı karşıya kalırken ABD cephesinde ise Apple’a uygulanan vergi tarifelerinden olumsuz etkileniyor. Trump yönetimi Çin’den ithal edilen mallara yönelik sürekli vergi yaptırımları uyguluyor. Teknoloji devi Apple’ın ürünlerinin büyük bölümü Çin’de üretiliyor.

Dolayısıyla bu ürünlerin ABD’ye girişi sırasında vergi yaptırımları söz konusu oluyor. 1 Eylül tarihinden önce uygulanan yaptırımlardan Apple’ın çok fazla etkilenmediği biliniyor. Amerikan vatandaşlarının gelir düzeyi çok daha yüksek olduğu için Çin’den fazla ürün satın alabiliyor. Çin’de ise tam tersi bir durum söz konusu.

Trump yönetimini uyguladığı veriler teknoloji şirketleri tarafından ödeniyor. Dolayısıyla ürünlerin fiyatının artması söz konusu oluyor. Apple ise ürün fiyatlarını artırmamak adına hükümetten vergi muafiyeti istiyor.

Apple’ın Yaptırım Sorunu Sürüyor

Apple’ın Yaptırım Sorunu Sürüyor

1 Eylül tarihinden itibaren Trump yönetimi Çin’e yönelik yeni ek vergiler uygulamaya koydu. Bu vergilerden Airpods, Apple Watch gibi şirketin yoğun ilgi gören ürünleri etkileniyor. Her iki ürün de kendi alanlarının lideri konumunda. Apple’ın açıkladığı son verilerde giyilebilir teknoloji gelirlerinin yüzde 54 oranında arttığını açıklaması bu durumu doğrular nitelikte. Ürünlerin fiyatını artırmak istemeyen Apple, ABD Ticaret Temsilcileri Ofisi’ne muafiyet başvurusunda bulundu.

Yaptırımlardan 11 Apple ürünü etkileniyor ve yüzde 15’lik bir ek tarife ekleniyor. Teknoloji devi Airpods, Apple Watch, batarya ve iPhone üretiminde kullanılan parçalar için muafiyet istediği belirtiliyor. Şirket başvurusunda Çin dışında başka bir kaynak bulmanın söz konusu olmadığını belirterek, yaptırımların kendilerine zarar verdiğini iletti. Apple bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Mac ürünlerini Teksas’taki tesislerinde üretmeye başlayacağını duyurmuştu.

Teknoloji devinin bir süredir Çin’deki üretim tesislerini ülke dışına taşımak istediği biliniyor. Başta iPhone ve iPad olmak üzere şirketin büyük pazar payına sahip olduğu pek çok ürün Çin’de üretiliyor. Apple bu ürünlerin üretiminin yapıldığı tesisleri bir süredir Hindistan, Vietnam gibi ülkelere kaydırmak istiyor. Hatta iPhone üretiminin bir bölümünün Hindistan’da üretilmeye başlandığı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum