Yatırım yapmaya başla!

Apple Ürünleri ABD’nin Çin’e Uyguladığı Tarifelerden Muaf Olacak

Apple’ın ürünlerinin ABD’nin Çin’e uyguladığı tarifelerden muaf olacağı söylendi.
Apple Ürünleri ABD’nin Çin’e Uyguladığı Tarifelerden Muaf Olacak

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, başta iPhone olmak üzere farklı kullanım amaçlarına yönelik pek çok ürün ve servisi ile biliniyor. Dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen yüksek satış oranları ile Apple çok büyük pazar oranların sahip ve en değerli şirketlerden birisi olmaya devam ediyor. Küresel pazarda son dönemde dikkatlerin ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarına döndüğünü söyleyebiliriz.

Trump yönetimi geçtiğimiz dönemde Çin mallarına yönelik ek gümrük vergileri getiren tarifeleri uygulamaya koymuştu. Bu tarifelerden olumsuz etkilenen şirketlerden birisi ise Apple olmuştu. Apple ABD merkezli bir şirket olmasına rağmen üretim tesislerinin büyük bölümü Çin’de bulunuyor.

Dolayısıyla bu ürünlerin ülkeye girişi sırasında uygulanan gümrük vergileri devreye giriyor. Apple CEO’su Tim Cook, Başkan Trump’a bu konuyla ilgili kendilerine yardımcı olmalarını istediğini söylemişti. Aksi takdirde iPhone, AirPods, iPad ve MacBook ürünlerinin fiyatlarında artışın kaçınılmaz olduğu ifade edilmişti.

Trump’tan Apple’a Yeşil Işık

Trump’tan Apple’a Yeşil Işık

Apple pazarda Samsung, Huawei gibi dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri ile kıyasıya bir rekabetin içerisinde. Akıllı telefon pazarında en yüksek satış oranına Güney Koreli teknoloji devi Samsung sahip konumda. ABD’nin Çin’e uyguladığı yaptırımlar nedeniyle üretimini bu ülkede gerçekleştiren Apple süreçten olumsuz etkilenmesi söz konusu oldu.

Öyle ki yaptırımlar çerçevesinde iPhone fiyatlarında ortalama 120 ila 150 dolara artış yaşanabileceği belirtiliyordu. Bu durumun başlıca sebebi ise Apple’ın tedarik zincirinin büyük bölümün Çin’de bulunuyor olması.

Samsung’un üretim tesislerinin büyük bölümü Güney Kore ve Vietnam’da olduğu için bu yaptırımlardan etkilenmesi söz konusu değil. Apple rekabette geri kalmamak adına Trump’tan bu durumla ilgili kolaylık istiyordu. Teknoloji devinin beklediği haber geldi. Başkan Trump durumu tekrar değerlendirdi ve Apple’ın vergiden muaf tutulacağı belirtildi.

iPhone 12 için Sevindirici Gelişme

iPhone 12 için Sevindirici Gelişme

Apple ürünleri halihazırda piyasadaki benzerlerine nazaran oldukça yüksek fiyat etiketi ile dikkat çekiyor. Eğer yaptırımların uygulanması halinde bu ürünler hepten el yakacak hale gelebilirdi. Bu artışın 2020 yılında çıkacak iPhone modellerine olan talebi de düşürmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Şirket bugüne kadar ürünlerine bu yönde zam yapmamayı başardı.

Analistler gelecek yıl tanıtılacak iPhone modellerinde fiyat artışının fazla olmasını beklemiyor. Yeni iPhone ailesinin 4 modelden oluşacağı ve iPhone 12, iPhone 12 Max, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modelleri ile geleceği belirtiliyor. Önümüzdeki günlerde yeni iPhone modellerine dair yeni bilgilerin ortaya çıkacağını söyleyebiliriz. Gelecek özellikler arasında 5G desteğinin varlığına kesin gözüyle bakılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum