Yatırım yapmaya başla!

Apple Ürün Satışına Getirdiği Sınırlamadan Geri Adım Attı

Apple geçtiğimiz günlerde ürünleri için belirlediği satın alma limiti kararından geri adım attı.
Apple Ürün Satışına Getirdiği Sınırlamadan Geri Adım Attı

Corona virüsü başta Çin olmak üzere tüm dünyayı fazlasıyla olumsuz etkiledi. Bu etkiyi hisseden başlıca sektörler arasında ise teknoloji geliyor. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketi Apple salgın ile mücadele eden şirketler arasında başı çekiyor. Bilindiği üzere teknoloji devinin üretim tesislerinin büyük bölümü Çin’de bulunuyor. Salgının ülkede yaygınlaşması ile beraber Apple geçtiğimiz süreçte ofis ve mağazalarını kapatma kararı almıştı.

Virüsün Çin’de kontrol altına alınmaya başlaması ve dünyanın geri kalanında yayılmaya başlaması sonrası Apple Çin’deki mağazalarını yeniden açtı. Sonrasında ise Çin dışındaki mağazaları kapatma kararı aldı. Şirket ayrıca tedarik zincirinde sorunlar yaşadı ve salgından dolayı ürünlerine olan ilgi de azalmış durumda.

Bu durum sonrası Apple bir karar almış ve mağazalarında iPhone satışını aynı modelden 2 adet olmak kaydıyla sınırlamıştı. Bu sınırlamaya iPad Pro ve Mac ürünleri de dahil edilmişti. Şirket almış olduğu karardan vazgeçti.

Apple Satış Sınırlamasını Kaldırdı

Apple Satış Sınırlamasını Kaldırdı

Apple geçtiğimiz hafta almış olduğu karar ile iPhone ve iPad Pro satışını aynı modelden en fazla 2 adet olmak şartıyla sınırlamıştı. MacBook Air ve Mac Mini ürünleri için bu sınırlama beş adet olarak belirlenmişti. Şirketin bu kararı almasında talebin azalması ve tedarik zincirinin zayıflaması etkili olmuştu. Teknoloji devi bu kararından geri adım atmış görünüyor. Son rapora göre Apple, Çin dışındaki pazarlarda iPhone, iPad Pro ve yeni MacBook Air modellerine dair koymuş olduğu sınırlamayı kaldırma kararı aldı.

Apple’ın ABD’deki internet sitesinde ürünlere dair satın alma kısıtlamalarının kaldırıldığı görülüyor. Dolayısıyla kullanıcılar artık istedikleri kadar ürün satın alabilecek. Aslında bu sınırlama bireysel kullanıcıların büyük bölümü için herhangi bir sorun teşkil etmiyordu. Ancak bazı kurumsal şirketler toplu alım yapabiliyor ve bu durum onlar için sıkıntı yaratabilirdi. Apple’a yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre tedarik süreçlerine dair her şeyin kontrol altında olduğu belirtiliyor.

Şirketin dijital mağazasında 2020 iPad Pro modelleri için verilen siparişlerin Nisan ayının ilk haftasından sonra teslim edilebileceğine dikkat çekiliyor. Bazı ürünlere dair siparişlerin ise Mart ayının son haftasında teslim edileceği ifade ediliyor. Çin’deki normalleşme sürecinin başlaması Apple’ın sınırlamaları kaldırmasına neden olmuş gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum