Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple Üretim Aşamasında Çevre Kirliliğini Sıfıra İndireceğini Duyurdu

Teknoloji devi 2030 yılına kadar tüm ürünlerini temiz enerji ile üreteceğini açıkladı.
Apple Üretim Aşamasında Çevre Kirliliğini Sıfıra İndireceğini Duyurdu
Yorum

ABD’li teknoloji devi Apple piyasa değeri ile dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor. iPhone, Mac ürünleri ve App Store, iOS gibi servislerin yaratıcısı olan şirket milyonlarca kullanıcıya hizmet sağlıyor. Bilindiği üzere son yıllarda dünyada çevre kirliliği ve beraberindeki küresel ısınma kurumları harekete geçirmiş durumda. Uzmanlar iklimlerde yaşanacak değişimler ile dünya genelinde büyük bir bozulmanın kapıda olduğu konusunda uyarıyor.

Üretim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin çevreci adımları bu aşamada büyük önem arz ediyor. Cupertino merkezli Apple da bu amaca yönelik somut adımlar atmaya başladı. Son dönemde bazı davalar ve soruşturmalar ile gündeme gelen teknoloji devi bu sefer tüm çevrelerin takdirini toplayacak bir işe imza atıyor. Yapılan duyuru ile üretilen ürünlerin tamamen temiz enerji ile geliştirileceği açıklandı. Apple bu projesi için bir de internet sitesi oluşturdu.

Apple’dan Takdir Toplayacak Hareket

Apple’dan Takdir Toplayacak Hareket

Teknoloji devi ‘Gezegenimiz kadar büyük bir plan’ başlığı ile yeni bir projesinin duyurusunu yaptı. Buna göre üretilen ürünlerin büyük bölümü karbon nötr olacak .Yeni tüm ürünler temiz enerji ile üretilmiş olacak. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple’ın bu hamlesinin çevre kirliliği ile mücadelede önemli bir adım olacağı belirtiliyor.

Bugünden itibaren başlayan süreç 2030 yılında tam olarak amacına ulaşacak ve tüm ürünler karbon nötr olarak üretilecek. Şirketten yapılan açıklamada, “Dünyanın en yenilikçi ürünlerini geri dönüştürülmüş malzemelerle tasarlıyoruz. Yakında tümünü temiz enerjiyle ve sıfır karbon ayak iziyle üretmeye başlayacağız. Bunun imkansız olduğunu söyleyenler var. Oysa biz Apple’da farklı düşünüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Şirket bu plan için yeni bir internet sayfası oluşturdu. Bu adresten Apple’ın karbon nötr projesine dair ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Geri dönüşümün önemini vurgulayan şirket, ‘Her iPhone’un içinde yeni bir iPhone yaşar’ sloganını kullanıyor. Bunun yanı hava kirliliğine karşı ‘Emisyonları olabildiğince azaltırken geriye kalan emisyon miktarını dengelemek için yeryüzündeki ormanlar, sulak alanlar ve otlaklar gibi doğal karbon gidericilere yatırım yapıyoruz.’ açıklaması yer alıyor.

Apple’ın Çevre, Politika ve Sosyal Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lisa Jackson, projeyle ilgili açıklamasında “Gezegeni korumak için imkansızı başarmanın olağan bir iş haline gelebileceğini herkese göstermeliyiz.” ifadelerine yer verdi. Apple’ın yanı sıra Google, Microsoft, Facebook gibi diğer teknoloji devlerinin de benzer projeler üzerinde çalışmalar yürüttüğü biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu