Paylaşım

Apple 3. Çeyrekte Yine Rekor Kırdı


 

Apple’dan yeni bir rekor daha! Sektör devi isim, yılın 3. çeyreğinde 10.7 milyar dolar net gelirle yeni bir rekora daha imza attı.

Başarılı teknoloji şirketi Apple, kar açıklaması yaptı ve beklentileri karşıladı. Apple‘nin 2015 yılı Nisan-Haziran dönemi finansal sonuçları açıkladı. Açıklanan rakamlara göre şirket üçüncü çeyrekteki gelirini bir önceki yıla göre %33 artırdı ve 49.6 milyar dolara ulaştırdı. Net karı ise böylelikle 10.7 milyar dolara çıkmış oldu.

Üçüncü çeyrekte Apple için beklenen gelir 49.43 milyar dolar olarak belirlenmişti ancak şirket bu rakamın da üzerine çıkmayı başardı.

Apple tarafından yapılan açıklamada, birinci çeyrekte yapılan iPhone satışları 74 milyon 500 bin ile tüm zamanların rekoru olarak bildirildi. Bu rakam mali yılın ikinci çeyreğinde 61 milyon 170 binken, üçüncü çeyrekte 47 milyon 534 bin olarak açıklandı.

Teknoloji devi şirket, Mac satışlarında da güzel bir başarı sağladı ve üçüncü çeyrekte 4 milyon 796 adet satış ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu rakam ikinci çeyrekte yani Ocak-Mart döneminde 61 milyon 171 bindi.

Apple şirketi, iPhone ve Mac satışlarında sağladığı artışı iPad satışlarında gösteremedi. iPad satışları yılın üçüncü çeyreğinde 10 milyon 931 bin adet oldu ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla %17 gerileme gösterdi. Şirketin dördüncü çeyrek için gelir tahmini ise 49-51 milyar dolar olarak belirlendi.

Teknoloji dünyasının önemli isimlerinin gelirlerine de kısaca yer vermek gerekirse; IBM’nin satışları ikinci çeyrekte düştü ve geliri 20.8 milyar dolara indi. Bu düşüşü güçlenen dolara bağlayan şirketin hisse senedi de 165 milyar dolar ile son bir yılda yaklaşık %10 değer kaybetti.

Zarar eden diğer bir şirket ise Microsoft oldu. Şirket kendi mali yılının dördüncü çeyreğinde 3.2 milyar dolar zarar ettiğini bildirdi. Microsoft’un zarara uğramasında 7.5 milyar dolarlık Nokia işleminin etkisi olduğu bildirildi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın