Yatırım yapmaya başla!

Apple CEO’sundan Türkiye’deki Kullanıcıları Sevindirecek Haber: Fiyatları Düşürüyoruz!

Apple CEO’su Tim Cook, yaptığı açıklama ile başta Türkiye olmak üzere bazı ülkelerde fiyat indirimine gideceklerini açıkladı.
Apple CEO’sundan Türkiye’deki Kullanıcıları Sevindirecek Haber: Fiyatları Düşürüyoruz!

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden Apple, satışa sunduğu ürünlerin fiyatları ile konuşulan şirketlerin başında geliyor. Oldukça yüksek fiyatlı ürünler piyasaya süren ABD’li teknoloji devi, son yıllarda gelir hedeflerinin altında kalmaya başladı. Son olarak açıklanan Çin gelirinin 13 milyar dolara gerilemiş olması bu durumu net olarak ortaya koyuyor. Durumun farkında olan şirket satışların düşük olduğu ülkelerde fiyat iyileştirmesi yapmayı planlıyor.

Apple CEO’su Tim Cook, Reuters’e şirketin fiyat politikasının nasıl şekilleneceğine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Teknoloji devinin patronundan Türkiye’deki kullanıcılarını sevindirecek açıklama geldi. Özellikle ülkemizde son günlerde yükselen döviz kuru nedeniyle Apple ürünlerinin fiyatları epey artmıştı.

Apple Fiyatları Düşürüyor

Apple Fiyatları Düşürüyor

Teknoloji devinin CEO’su Tim Cook, başta Türkiye olmak üzere bazı ülkelerin yerel fiyatlandırmasında iyileştirmeye gideceklerini açıkladı. Hatırlanacağı üzere Tim Cook, son dönemde iPhone satışlarından memnun olmadığını her fırsatta ifade ediyordu. Hatta geçtiğimiz günlerde Apple satışlar düşük olduğu için iPhone’ların üretimini yavaşlatma kararı almıştı.

Yapılan açıklama ile Apple’ın 2019 yılı içerisinde Türkiye’deki ürünlerinde indirime gideceği öğrenildi. Ürünlere uygulanacak olan indirimlerin ne zaman hayata geçeceği net olarak açıklanmış değil. Tim Cook açıklamasında bazı ülkelerde yabancı para biriminin değer kaybına göre ürün fiyatlarında ayarlama yapacaklarını belirtti. Cook açıklamasında ayrıca Apple satışlarının 2018 yılı içerisinde Türkiye’de bir önceki yıla göre 700 milyon dolar daha düşük olduğunu ve bu duruma liranın dolar karşısındaki yüzde 33 değer kaybının neden olduğunu ifade etti.

Tim Cook’un konuyla ilgili açıklaması şu şekilde. “iPhone fiyatlarını yerel düzeyde daha tüketilebilir bir hale sokmaya karar verdik. Çin ve Türkiye gibi pazarlarda, yerel paranın dolar karşısında değer kaybetmesi bizleri çok fazla etkiledi. Özellikle Türkiye’de TL’nin bir yılda %33 değer kaybetmesiyle satışlarımız 700 milyon dolarlık bir kayba uğradı. Kur farkı dolayısıyla sorun yaşadığımız bu ülkelerde indirime gitmeyi düşünüyoruz.”

Apple’ın fiyatlarda düzenleme yapacağı diğer ülkeler Brezilya, Hindistan ve Rusya olduğu açıklandı. Bilindiği üzere bu ülkelerin yerel para birimleri de son dönemde yabancı paralar karşısında büyük değer kaybına uğramıştı.

4. Çeyrek Rakamları Açıklandı

Teknoloji devi ayrıca 4. çeyrek rakamlarını açıkladı. Son gelen mali raporlar, şirketin son 10 yılın en kötü zamanını geçirdiğini gösteriyordu. Şirketin son olarak piyasaya sürdüğü iPhone XS ve XR modellerine rağmen 4. çeyrek verilerine bakıldığında yüzde 15’lik bir düşüş yaşadı. Ancak şirketin diğer ürünlerden elde ettiği gelirlerde yüzde 19’luk artış yaşandı. Apple 2017 yılında toplamda 88.3 milyar dolar gelir elde etmişken geçtiğimiz yıl 84 milyar dolar gelir elde etti. Burada başrolü ise satışları düşen iPhone modelleri oynuyor.

Apple’ın bilgisayarı Mac satışlarında ise yüzde 9 oranında bir artış yaşandı. Burada artış olmasıan rağmen önceki yıllara rağmen daha düşük bir gelir elde edildi. Apple yetkilileri bu duruma sebep olarak son günlerde dünyanın gündeminden düşmeyen ABD ile Çin arasında yaşanan gerilimi gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum