Yatırım yapmaya başla!

Google’dan Sonra Apple da, Türkiye’deki COVID-19 Uyumunu Analiz Etti

Apple, Türkiye’de Corona virüsü sonrası yaşanan yaya ve araç yoğunluğuna dair veriler paylaştı.
Google’dan Sonra Apple da, Türkiye’deki COVID-19 Uyumunu Analiz Etti

COVID-19 salgını ilk olarak Çin’de görüldü ve kısa sürede dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Virüs son dönemde ABD, İngiltere, İtalya ve Fransa gibi ülkelerde olumsuz etkilerini fazlasıyla gösteriyor. 11 Mart tarihinde ise ülkemizde ilk vaka görülmüştü. O günden bu yana salgın Türkiye’de yayılıyor ve hayatını kaybeden insan sayısı her geçen gün artıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son verilere göre ülkedeki toplam vaka sayısı 65.111 olarak duyuruldu. 1.403 vatandaşımız ise ne yazık ki hayatını kaybetti.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki bilim insanları da, vatandaşlara evlerinden çıkmamaları yönünde uyarılarda bulunuyor. Sosyal izolasyonun etkin bir şekilde sağlanmasının salgının yayılmasının karşısındaki en büyük engel olacağının altı çiziliyor. Ülkemizde insanların büyük bölümü uyarılara kulak verdi ve evlerine kapandı.

Teknoloji şirketleri ise bu uyumun ne derece sağlandığına dair araştırmalar yapmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Google’ın paylaştığı bir rapor, Türkiye’de insanların önlemlere olan uyumunun yüksek olduğunu ortaya koymuştu. Benzer bir rapor ise Apple’dan geldi. Yaya ve araç trafiğine dair yapılan araştırmada, ülkemizde uyumun oldukça yüksek olduğu görülüyor.

Apple’dan Türkiye Raporu

Apple’dan Türkiye Raporu

ABD’li teknoloji şirketleri Apple ve Google’ın bir süredir, insanların korunması adına yeni bir takip sistemi geliştirdikleri biliniyor. Bu çalışmalar devam ederken Apple, ülkelerdeki vatandaşların hareket oranlarına dair veriler yayınlamaya başladı. Şirket son olarak harita uygulaması aracılığı ile ülkemizde insanların dışarıda oluşturduğu yoğunluğun oranını ortaya çıkardı. Türkiye’nin de aralarında olduğu 63 ülkeden veri toplayan Apple, iPhone kullanıcılarının yol tarif taleplerinden yararlandı.

Apple ayrıca toplanan verilerin kullanıcıların Apple Kimlik verileri ile bağlantılı olmadığını ve geçmiş kaydının tutulmadığını garanti ediyor. Bu çalışma için şirket bir internet sitesi oluşturdu. Sayfa üzerinden Türkiye seçilip sorgulama yapıldığında, yoğunluk haritasını görmek mümkün oluyor. 13 Ocak 2020 tarihinden bugüne kadar gösterilen grafikte, yoğunluktaki ani düşüşler net olarak görülüyor. Türkiye’deki yürüyüş oranının yüzde 63, araç trafiğinin ise yüzde 56 oranında azaldığı belirtiliyor.

Apple bu verilerin günlük olarak sürekli güncellendiğini açıkladı. Açıklamada evde kalma çağrıları ve sokağa çıkma yasağı gibi uygulamaların da etkisiyle navigasyon uygulamasında da yüzde 82 oranında bir düşüş olduğunun altı çizildi. Şirket toplamış olduğu verilerin, Google’ın sağlık kuruluşları ile paylaştığı verilerden daha sınırlı olduğuna dikkat çekiyor. Bununla beraber şirketten kişisel veri taleplerinin ise kabul edilmeyeceği açıklandı. Apple’ın oluşturduğu internet sitesine bu adresten giderek Türkiye ve 63 ülkeye dair verilere göz atabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum